PILNE: Nowy mandat 3500 zł z ukrytej kamery! Pierwsi kierowcy już muszą go zapłacić

PILNE: Nowy mandat 3500 zł z ukrytej kamery! Pierwsi kierowcy już muszą go zapłacić

podatek podatki samochód kierowca elektryczny spalinowy opłata

Podaj dalej

Nowy mandat już zaczyna obowiązywać, a przy pierwszym tego typu naruszeniu kara wyniesie aż 3500 zł. Każde kolejne wykroczenie będzie karane odpowiednio drożej. Kierowcy poruszający się po tym mieście muszą mieć się na baczności. Wystarczy, że ich samochód będzie odrobinę za głośny, a do ich skrzynki pocztowej przyjdzie bardzo duży, bolesny mandat. I lepiej po pierwszym razie nie dostać kolejnego. 

Nowy mandat przeraża kierowców

samochód silnik zapłon alkomat pasy bezpieczeństwa system
Pixabay

Jest czas i miejsce na hałaśliwe samochody. Zazwyczaj nie w centrum miasta, czy dzielnicy mieszkalnej. Ale policjanci nie są fizycznie w stanie zatrzymywać każdego hałasującego samochodu. Dlatego miasta takie jak Nowy Jork wdrożyły bardziej zautomatyzowane rozwiązania. 

Kamery drogowe wyposażone w mierniki dźwięku w Nowym Jorku już działają, a mandat w zeszłym roku otrzymało 71 kierowców. Miasto nie mówi, gdzie są zainstalowane kamery, ani ile ich jest, ale na pewno będzie ich więcej. Nowy Jork ma jedne z najbardziej surowych przepisów jeśli chodzi o hałas w całych Stanach Zjednoczonych. 

Teraz, gdy lokalni urzędnicy zobaczyli wyniki pierwszego roku działania, program będzie rozszerzany. Próg hałasu w Nowym Jorku jest oparty na prędkości i odległości dla większości samochodów. Przy prędkości 35 mph samochód nie może być słyszalny z odległości 150 stóp lub 200 stóp dla motocykli. 

Kara może wynieść nawet 10 000 zł

przejście dla pieszych pieszy piesi pierwszeństwo mandat
fot. pixabay

Kiedy kamery wykryją pojazd, który hałasuje powyżej dozwolonego limitu, identyfikowana jest maszyna i wystawiany jest mandat na podstawie tablicy rejestracyjnej. Mandat wynosi 3500 zł, choć według The Associated Press kary mogą być dużo wyższe. Jeśli zignorujemy trzy grzywny z rzędu, kara może wzrosnąć do 10 000 zł. 

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams powiedział, że przesadny hałas utrudnia sen i zwiększa ryzyko chorób przewlekłych. A nie jest on pierwszym burmistrzem, który przykłada do tego problemu dużą uwagę. Jego poprzednik Michael Bloomberg wydał surowe przepisy, które dotyczą wszystkiego. Od młotów pneumatycznych po szczekanie psa. 

Niektórzy entuzjaści samochodów nie są zadowoleni z tych zmian. Nie będą zadowoleni także ci, którzy mają rozległe modyfikacje swoich wydechów. Systemy te bez wątpienia będą coraz bardziej popularne wraz ze wzrostem wysiłków na rzecz ograniczenia hałasu w miastach i dzielnicach mieszkalnych. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News