PILNE: Nowe przepisy na stacjach benzynowych! Kierowcy są wściekli i... nie wiedzą jak zatankować paliwo

PILNE: Nowe przepisy na stacjach benzynowych! Kierowcy są wściekli i... nie wiedzą jak zatankować paliwo

diesel benzyna lpg ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Kierowcy są wściekli na nowe przepisy dotyczące tankowania na stacjach. Część z nich oburza się, że nawet nie wie jak to zrobić, a część po prostu nie ma na to zupełnie ochoty. Paliwo w ich samochodach będzie musiało znaleźć się jednak w inny sposób, niż dotychczas. Ustawodawcy podejmują kolejną próbę zmian przepisów z brodą. 

Jak zatankować teraz paliwo?

tanie paliwo diesel benzyna w polsce polska
fot. pixabay

Mieszkańcy i kierowcy w amerykańskim Oregonie narażeni są na ryzyko konieczności… samodzielnego tankowania. Tak, tak – paliwo w tym stanie od lat tankowane jest tylko przez obsługę stacji. Ale to ma wkrótce się zmienić. Argumentacja jest jednak bardzo ciekawa i dosyć kontrowersyjna. 

Zarówno Oregon, jak i New Jersey, utrzymują od lat swoje przepisy. Paliwo może tam tankować tylko obsługa stacji – działa to od dziesięcioleci. 

W Oregonie szykują się jednak zmiany, napędzane niedoborem pracowników. Nowa ustawa wymagałaby, aby stacje paliw przedstawiały wybór. Paliwo będzie można tankować albo na samoobsłudze, albo z pomocą pracownika stacji. Obie opcje miałyby mieć paliwo w tej samej cenie. Pomysł ten powoduje u Amerykanów sporą konsternację. 

Skąd takie przepisy?

Obecnie kierowcy tankujący paliwo mogą nawet nie wychodzić z samochodu. Jest to wyjątkowo wygodne na przykład w miesiącach zimowych. Z drugiej strony, samodzielne tankowanie jest szybsze i łatwiejsze. Skąd w ogóle taki przepis?

akcyza paliwo prąd alkohol papierosy
fot. pixabay

W 1951 roku wprowadzone prawo stanu Oregon było uzasadnione obawami, że samodzielne tankowanie może narazić klientów na niebezpieczne opary. Może być też niebezpieczne dla tych, którzy nie wiedzą co robią i wprowadzić niepotrzebne ryzyko rozlania paliwa. 

Mieszkańcy są wściekli

Na początku 2018 roku mieszkańcy stanu Oregon mieszkający w hrabstwach o liczbie ludności powyżej 40 000, otrzymali możliwość samodzielnego tankowania. Z kolei w marcu 2020 roku tymczasowe rozporządzenie zniosło zakaz na 2 tygodnie z powodu pandemii. Odbiło się to szerokim echem, bo wielu ludzi… nie wiedziało tak zatankować swój samochód. 

Mieszkańcy Oregonu protestują. Komentarze w internecie zaczynają się od „nie ma mowy, żebym wysiadała z samochodu zimą w spódnicy, po „obsługę paskudnej dyszy paliwowej, którą 50 osób dotykało tego samego dnia”. Są też komentarze typu „ja nawet nie wiem, jak tankować paliwo, a mam 62 lata!” 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News