PILNE: Nowe przepisy dot. przeglądu technicznego! Zapomnij o corocznych wizytach u diagnosty. Teraz będzie...

PILNE: Nowe przepisy dot. przeglądu technicznego! Zapomnij o corocznych wizytach u diagnosty. Teraz będzie...

przegląd techniczny diagnosta

Podaj dalej

Przepisy dotyczące przeglądów technicznych są jasne: co roku należy stawić się u diagnosty, aby ten mógł sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu i dopuścić go do ruchu. Wydaje się, że to całkowicie logiczne, prawda? Przecież nikt z nas nie chce, aby po drogach jeździły samochody zagrażające bezpieczeństwu lub nie spełniające obowiązujących norm emisji spalin. Ale jednak nie wszyscy są tego zdania. 

Przegląd techniczny co roku? A na co to komu?

Regularne przeglądy techniczne naszych samochodów to obowiązek stary jak świat. Te przepisy wydawać by się mogło są jasne dla wszystkich. Ale Rosja całkowicie znosi obowiązek regularnych przeglądów technicznych. I co najlepsze, ma na to całkiem przekonujące argumenty. 

Jeśli posiadasz samochód, z całą pewnością wiesz, że musisz co roku stawić się na przegląd techniczny. Jednak w przypadku nowych samochodów taki przegląd trzeba robić „tylko” co 2 lata – i jest to w pełni zrozumiałe. Ale Niemcy takie przeglądy robią co roku. A Rosjanie… Oni nie będą ich robić w ogóle! 

Koszt zrobienia przeglądu technicznego to około 100 zł na rok, więc przy wszystkich wydatkach związanych z posiadaniem samochodu, można wręcz nazwać go pomijalnym. Jeśli twój samochód nie przejdzie przeglądu, musisz usunąć poważne usterki i wrócić do diagnosty, aby ten mógł podbić dowód rejestracyjny. Jeśli usterki będą wyjątkowo niebezpieczne, będziesz musiał wezwać lawetę. 

Dowód rejestracyjny podbity na „ładny uśmiech”

Oczywiście – nie brakuje kierowców i diagnostów, którzy praktykują nie do końca legalne podbijanie przeglądów. „Wystarczy” mieć znajomego diagnostę, który za drobną opłatą podbije przegląd, nawet nie widząc samochodu. Pomijając już fakt, że takie postępowanie jest karalne, prowadzi po prostu do tego, że po naszych drogach poruszają się niebezpieczne samochody. 

Ale przegląd techniczny w przypadku młodszych samochodów staje się narzędziem biurokratycznym, aniżeli faktycznym sprawdzeniem stanu auta. Przecież roczne, 2-, czy 3-letnie auto nie może być niebezpieczne dla innych użytkowników ruchu drogowego. Co innego jednak w przypadku auta 15-, czy 20-letniego. 

Rosyjski rząd opracował pomysł, według którego chce całkowicie znieść obowiązek regularnych przeglądów technicznych w całym kraju. Pojazdy użytkowe, takie jak autobusy czy ciężarówki, wciąż będą musiały go przechodzić, ale samochody osobowe już nie. A przynajmniej nie regularnie. 

20-letni Diesel może śmigać jak nowy

Właściciele osobówek będą musieli zrobić przegląd techniczny tylko wtedy, gdy samochód zmieni właściciela, lub wprowadzisz do samochodu jakieś modyfikacje. Jeśli jednak nie będziesz go sprzedawał, ani tuningował, możesz jeździć nim przez 20 lat bez jakiejkolwiek kontroli. 

Wyobraźcie sobie tylko, co działoby się na polskich drogach… Już dziś stan wielu samochodów woła o pomstę do nieba, a co dopiero, gdy nie trzeba byłoby robić przeglądów technicznych. Wydaje się, że w Rosji sytuacja będzie jeszcze gorsza niż w Polsce, ale premier Michaił Mistustin w ogóle się tym nie przejmuje. Proponuje kierowcom, aby ci na własną rękę monitorowali bezpieczeństwo i stan techniczny swoich samochodów. Według niego przegląd techniczny jest niepotrzebny. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News