PILNE: Nowe przepisy dot. przeglądów technicznych! Wizyta u diagnosty już nie raz na rok

PILNE: Nowe przepisy dot. przeglądów technicznych! Wizyta u diagnosty już nie raz na rok

fałszywy przegląd techniczny widmo kara grzywna

Podaj dalej

Przepisy dotyczące przeglądów technicznych ulegną zmianie, a eksperci obawiają się, że nowe interwały doprowadzą do wielu niebezpiecznych sytuacji. Kierowcy w Wielkiej Brytanii nie będą musieli już raz na rok odwiedzać diagnosty. Celem jest złagodzenie kosztów związanych z kryzysem. 

Nowe przepisy dot. przeglądów technicznych

samochód przegląd oc
fot. pixabay

Nowe przepisy mają oznaczać, że kierowcy będą odwiedzać diagnostów na przegląd techniczny nie raz na rok, jak do tej pory, a raz na dwa lata. Eksperci twierdzą, że to doprowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji. 

Kierowcy w Wielkiej Brytanii będą poddawać swoje samochody przeglądowi technicznemu raz na dwa lata. Podczas ostatniego posiedzenia rządu dyskutowano o kosztach kryzysu. Sekretarz ds. transportu Grant Shapps zasugerował wydłużenie okresu ważności przeglądu technicznego z 12 miesięcy do 24 miesięcy. 

Maksymalny koszt przeglądu technicznego wymagany do utrzymania samochodu w stanie zdatnym do ruchu wynosi na wyspach 55 funtów. Należy jednak pamiętać, że wiele diagnostów oferuje przegląd za mniejszą kwotę. Samochody starsze niż 3-letnie muszą poddawać się testom co roku – z wyjątkiem modeli klasycznych. 

przeglad samochodu stacja
fot, freepik

Budzą wiele kontrowersji

Źródło bliskie rządowi powiedziało dla Telegraph: – Jeśli przeszliśmy z kontroli rocznej na dwuletnią, oznacza to zmniejszenie kosztów o połowę. To jest polityka chleba i masła, która pokazuje, że konserwatyści są po twojej stronie. 

Nowe przepisy nie spotkały się jednak z powszechną aprobatą. Grupy motoryzacyjne ostrzegają przed kilkoma niedogodnościami, jakie może spowodować taka zmiana. 

Jack Cousens, szef polityki drogowej powiedział: – Choć dobrze zaplanowane przeniesienie wydatków z 55 funtów na przegląd techniczny co dwa lata może faktycznie obniżyć koszty. Ale uczyni to nasze drogi bardziej niebezpiecznymi. Spowoduje też zagrożenie miejsc pracy w branży warsztatowej. 

– Dopiero niedawno rząd odstąpił od zmiany trybu przeglądów co dwa lata ze względu na bezpieczeństwo na drogach. Nawet kierowcy popierają przeglądy co roku. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News