PILNE: Od 1 stycznia nowe przepisy dot. ładowarek dla elektryków! Każdy z nas będzie musiał za nie płacić (i to nie mało)

Jeśli zastanawialiście się, jak rządzący rozwiążą problem infrastruktury dla samochodów elektrycznych, mamy już pewien obraz. Nowe przepisy wprowadzone w 2022 roku oznaczają, że każdy nowy dom, czy budynek firmowy, będą musiały mieć ładowarkę. Nowe przepisy wchodzą w życie w Wielkiej Brytanii już od 1 stycznia. Ale możemy spodziewać się podobnych rozwiązań także w innych krajach, również w Polsce. 

Podaj dalej

Nowe przepisy – będzie drożej

Ładowanie pojazdu elektrycznego będzie dużo łatwiejsze – przynajmniej w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z oficjalnym komunikatem biura premiera Borisa Johnosna zostaną ogłoszone przepisy. Będą wymagać dodania punktów ładowania pojazdów elektrycznych przy każdym nowym domu i firmie wybudowanym po 2022 roku. 

Biuro premiera twierdzi, że przepisy poskutkują 145 000 nowych punktów ładowania w całym kraju, każdego roku. Co więcej, jest to bardzo potrzebny krok podczas zbliżającego się zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikiem benzynowym czy typu Diesel. Ten wejdzie w życie już w 2030 roku – 10 lat wcześniej, niż pierwotnie planowano. 

W przeciwieństwie do niedawno podpisanej w USA ustawy o infrastrukturze o wartości 1 biliona dolarów, która ma pozwolić na budowę publicznie dostępnej infrastruktury, nadchodzące przepisy brytyjskie postawią w centrum uwagi budynki mieszkalne. Z jednej strony ma to sens, ponieważ większość ładowania elektryków odbywa się w domu. Dlatego każde nowo wybudowane miejsce zamieszkania od 2022 roku będzie musiało być wyposażone w ładowarkę. 

Tak łatwe jak Diesel

Ale pojazdy elektryczne będą musiały być ładowane także poza domem. Rząd zdaje sobie z tego sprawę i chce, aby było to tak proste, jak tankowanie paliwa. Dlatego też firmy i budynki niemieszkalne, które mają 10 lub więcej miejsc parkingowych i przechodzą duży remont, będą zobowiązane do instalowania ładowarek. 

Komunikat premiera: – Nowe domy i budynki, takie jak supermarkety i zakłady pracy, a także te poddawane gruntownej renowacji, będą musiały instalować punkty ładowania pojazdów elektrycznych od przyszłego roku. Ponieważ większość ładowania odbywa się w domu, oznacza to, że ludzie będą mogli kupować nowe nieruchomości. Już gotowe na przyszłość samochodów elektrycznych. Jednocześnie zapewnimy, że ładowarki będą łatwo dostępne w nowych sklepach i miejscach pracy w całej Wielkiej Brytanii. To uczyni ładowanie tak łatwym, jak tankowanie benzyny czy Diesla dzisiaj. 

bmw-benzyna-diesel-elektryki-ladowanie-akumulatory

Szacunki Wielkiej Brytanii dotyczące 145 000 nowych ładowarek rocznie podwajają przewidywanie wysiłki USA w tym samym okresie. To oznacza, że do końca dekady w Anglii powinno powstać około 1 miliona nowych ładowarek. Choć wiele z nich będzie znajdowało się przy prywatnych domach, potencjalnie może spowodować duży wzrost cen sprzętu do ładowania. 

Przeczytaj również