PILNE: Od stycznia nowe przepisy dot. korzystania z telefonu w samochodzie! Mandat 1000 zł, 6 punktów karnych i...

Nowe przepisy ruchu drogowego zamkną niebezpieczną lukę w dostępie do telefonów komórkowych już od przyszłego roku. Sekretarz ds. Transportu potwierdził plany, aby jakiekolwiek korzystanie z telefonów było nielegalne w ramach zwalczania niebezpiecznej jazdy.

policja sms wiadomość oszustwo
Podaj dalej

Nowe przepisy już od stycznia

Brytyjskie Ministerstwo Transportu ogłosiło zmiany w prawie drogowym. Nowe przepisy mają pomóc zamknąć lukę związaną z korzystaniem z telefonów komórkowych. Kierowcy przyłapani na korzystaniu ze smartfona do wykonywania połączeń lub wysyłania wiadomości podczas jazdy otrzymają nowy mandat. Będzie on miał wysokość 200 funtów (1100 zł) i 6 punktów karnych. 

Obecne przepisy, które zostały wprowadzone 17 lat temu, pozwalają kierowcom na używanie telefonów do innych celów bez żadnego mandatu.

Sekretarz ds. Transportu Grant Shapps potwierdził, że od przyszłego roku przepisy zostaną zaktualizowane. Wszystko po to, aby uwzględnić zakres funkcji nowoczesnych telefonów i zakazać korzystania z nich podczas jazdy. Kodeks drogowy zostanie zaktualizowany, aby sprecyzować, że korzystanie z telefonu będzie nielegalne także w korku czy na światłach. 

Dziś można więcej

Zgodnie z obowiązującym prawem kierowcy nie mogą używać urządzeń przenośnych do komunikacji, takiej jak wykonywanie połączeń, sprawdzanie wiadomości, e-maili czy przeglądania stron internetowych. Jednak czynności takie jak robienie zdjęć lub nagrywanie filmów podczas jazdy nie są wliczone jako interaktywne, co pozwala kierowcom na potencjalną ucieczkę przed karą. 

W ramach zmian przepisy zostaną rozszerzone o przestępstwo polegające na używaniu telefonu lub innego urządzenia przenośnego do działań, takich jak: włączenie ekranu, odblokowanie urządzenia, sprawdzenie godziny, powiadomień, odrzucenie połączenia. Robienie zdjęć czy nagrywanie filmów będzie również zakazane. W przepisach znajdzie się też zapis o przeszukiwaniu muzyki, zdjęć. Ale też dyktowaniu wiadomości tekstowych, czy czytania książki lub grania w gry na telefonie. 

Ogromny mandat i punkty karne

Wyjątkiem będzie korzystanie z płatności zbliżeniowych przez telefon w takich miejscach jak restauracje typu drive-thru. Sekretarz ds. Transportu Grant Shapps powiedział: – Zbyt wiele zgonów i obrażeń ma miejsce podczas trzymania telefonów komórkowych. Ułatwiając ściganie osób nielegalnie korzystających z telefonu za kierownicą, zapewniamy, że przepisy zostaną wprowadzone, chroniąc wszystkich użytkowników dróg. 

Ta wiadomość została dobrze przyjęta przez działaczy na rzecz bezpieczeństwa. Rzecznik ds. bezpieczeństwa drogowego RAC Simon Williams powiedział: – Ponieważ nasze telefony stały się bardziej wyrafinowane, przepisy nie nadążają za tempem, co pozwala kierowcom, aby używali telefonów do innych celów niż komunikacja. Nasze badania sugerują, że więcej niż jeden na dziesięciu młodszych kierowców przyznaje się do robienia zdjęć. Lub nagrywania filmów podczas jazdy. 6% twierdzi, że grało w grę podczas jazdy. To dobra wiadomość, ale ważne jest, aby nowe przepisy były energicznie egzekwowane. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nie przyniosą one zmiany zachowania, które sprawią, że nasze drogi będą bardziej bezpieczne. 

Przeczytaj również