PILNE: Nowe przepisy dla kierowców w całym kraju! Chodzi o korzystanie ze smartfona za kierownicą

PILNE: Nowe przepisy dla kierowców w całym kraju! Chodzi o korzystanie ze smartfona za kierownicą

kierowca rozmowa telefon

Podaj dalej

Kodeks drogowy zyskał nową sekcję. Przepisy wyjaśniają kto jest odpowiedzialny za kierowanie i ewentualne wypadki w momencie, gdy kontrolę nad jazdą przejmuje samochód. To trapiąca od wielu lat kwestia, która wreszcie została wyjaśniona. Przypadek Wielkiej Brytanii pokazuje nam, jak będą traktowane samochody autonomiczne. 

Nowe przepisy pokazują drogę na przyszłość

wyposazenie-obowiazkowe-nowe-przepisy-od-lipca-2
fot. Volvo

Departament Transportu w Wielkiej Brytanii opublikował nowe przepisy. Zaktualizowana wersja Kodeksu Drogowego obejmuje teraz także samochody autonomiczne. Ma na celu wyjaśnienie, jakie obowiązki ma kierowca korzystający z autonomicznego samochodu – co może, a czego nie może robić na drodze. 

Do celów prawnych samochodów autonomiczny nowe przepisy określają jako pojazd zautomatyzowany i elektryczny. Oznacza to wszystkie pojazdy, które mogą samodzielnie i bezpiecznie poruszać się po drogach. 

Nowe przepisy mówią, że kierowcy „nie są odpowiedzialni” za autonomiczny samochód, gdy to on przejmuje prowadzenie. Umożliwi to kierowcom oglądanie „wbudowanych ekranów informacyjno-rozrywkowych” i odwrócenie uwagi od drogi. Jednak nadal musi to być zgodne z przepisami. 

upał samochód kierowca konsekwencje
fot. pixabay

Alkohol i smartfon wciąż zakazane

Zrewidowany Kodeks Drogowy stanowi, że nawet jeśli samochód jest w trybie samodzielnej jazdy, kierowcy wciąż muszą przestrzegać wszystkich przepisów. Obejmuje to brak sprawności pod wpływem alkoholu czy narkotyków, a także używanie smartfona za kierownicą. Kierowcy mogą też zapomnieć o możliwości szybkiej drzemki na tylnym siedzeniu samochodu autonomicznego. 

Zaktualizowany Kodeks Drogowy mówi, że kierowcy „muszą być zawsze zdolni i gotowi do przejęcia kontroli oraz robić to, o co poprosi pojazd. W szczególności oznacza to „pozostanie na fotelu kierowcy” i ciągłe czuwanie. 

korzystać telefon podczas jazdy samochód prowadzenie mandat przepisy
fot. pixabay

Kierowcy muszą wykupić również specjalne ubezpieczenie dla samochodów autonomicznych. W razie incydentu w trybie autonomicznym, ubezpieczyciel będzie mógł wtedy pokryć szkody. 

Departament Transportu zauważa, że obecnie nie ma wielu samochodów uznawanych za autonomiczne. Niewielka liczba pojazdów testowych została dopuszczona do oceny technologii na drogach. Gdy pojazdy autonomiczne staną się dostępne, departament publikę ich szczegóły na stronie internetowej. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News