PILNE: Nowe przepisy dla kierowców! "Limit mocy" (w KM) uzależniony od tego, ile lat masz prawo jazdy ...

PILNE: Nowe przepisy dla kierowców! "Limit mocy" (w KM) uzależniony od tego, ile lat masz prawo jazdy ...

nowe-przepisy-limit-koni-mechanicznych

Podaj dalej

Polskie przepisy i kodeks ruchu drogowego z całą pewnością są dość mocno zagmatwane. Jest wiele obszarów, które aż proszą się o poprawki, jak chociażby pierwszeństwo pieszych jeszcze przed pasami. Ale limit koni mechanicznych uzależniony od stażu i lat jazdy? To brzmi jak przesada. 

Nowe przepisy od tego roku brzmią jak kuriozum

nowe-przepisy-limit-koni-mechanicznych
fot. freepik

Albo nawet jak nieśmieszny żart – jednak to prawda. We Włoszech takie są przepisy, które teraz doczekały się dodatkowo aktualizacji. Pomyślicie pewnie, że ktoś całkowicie go zredukował, ale nie. 

Nowi kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, mogą jeździć samochodami o maksymalnej mocy silnika 70 kW. Teraz jednak włoski rząd postanowił jeszcze bardziej namieszać. Wszystko za sprawą samochodów elektrycznych i hybryd typu plug-in. 

Kierowcy, którzy zdali egzamin na prawo jazdy po 9 lutego 2011 roku musieli respektować nowe przepisy. Oznaczało to, że przez pierwsze 12 miesięcy nie mogli jeździć samochodami mocniejszymi niż 95 KM. Jest to określone w art. 117 kodeksu drogowego, zmienionym 11 lat temu.

Przepisy muszą być jednak dostosowywane do otaczających je realiów i technologii. Jak na przykład pojazdy na baterie. Od teraz nowi kierowcy mają nowy limit obliczany według schematu 65 kW na tonę. 

nowe-przepisy-limit-koni-mechanicznych
fot. freepik

Maksymalna moc tylko dla benzyny i Diesla

Nowe przepisy oznaczają też, że znika maksymalna moc 70 kW – ale tylko dla elektryków. Dla samochodów z silnikami spalinowymi przepisy pozostają takie same. Natomiast jeśli ktoś będzie chciał pojeździć elektrykiem ważącym, dajmy na to, 5 ton, samochód będzie mógł mieć nawet ponad 400 KM. 

W dekrecie czytamy: – Przez pierwszy rok wydania posiadaczom prawa jazdy kat. B nie wolno kierować pojazdami mechanicznymi o określonej mocy. W przypadku pojazdów kategorii M1 stosuje się maksymalną moc graniczną wynoszącą 95 KM do celów, o których mowa w poprzednim wpisie. Zmiana art. 117 wprowadza nowy parametr dotyczący pojazdów, którymi można jeździć w pierwszym roku po ozu sykaniu prawa jazdy kat. B. W rzeczywistości, w przypadku pojazdów elektrycznych lub hybryd typu plug-in limit mocy został podniesiony do 65 kW na tonę w porównaniu z 55 kW / t oczekiwane dla wszystkich innych pojazdów. Maksymalna bezwzględna granica mocy 70 kW, którą mogą osiągnąć pojazdy z kategorii M14, w tym samochody elektryczne i hybrydy typu plug-in, pozostaje bez zmian.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News