PILNE: Nowe paliwo generuje więcej problemów, niż myślano. Eksperci ostrzegają przed tankowaniem!

PILNE: Nowe paliwo generuje więcej problemów, niż myślano. Eksperci ostrzegają przed tankowaniem!

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek

Podaj dalej

Nowe paliwo E10 dostępne na coraz większej liczbie stacji benzynowych generuje więcej problemów, niż początkowo myślano. E10 zawiera bowiem wyższy procent paliwa odnawialnego, co może prowadzić do dużych szkód dla waszego portfela i samochodu. Eksperci twierdzą, że paliwo E10 jest gorsze niż się spodziewano. 

Nowe paliwo wcale nie jest tak dobre

Pierwszym krajem, który na dobre wprowadził paliwo E10, była Wielka Brytania. Kierowcy są podzieleni, ponieważ wielu reaguje bardzo negatywnie na benzynę, która pojawiła się tam już we wrześniu. Wkrótce w kolejnych europejskich krajach to paliwo stanie się standardem. Co musimy zatem o nim wiedzieć?

Nowe paliwo, preferowane przez wiele nowszych silników, jest bardziej ekologiczną mieszanką niż standardowe E5, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Nowe paliwo ma wyższy procent paliwa odnawialnego – bioetanolu – co oznacza, że jest korzystniejsze dla środowiska ze względu na niższy poziom emisji dwutlenku węgla. 

Choć jest bardziej ekologiczne niż dotychczasowa benzyna, nie działa dobrze dla wszystkich kierowców. Kanał motoryzacyjny Number 27 na YouTube ostrzega, że paliwo E10 może mieć o wiele gorsze skutki dla użytkowników samochodów benzynowych. 

Dużo większe spalanie

diesel benzyna lpg ceny paliw paliwo

Wynika to z tego, że paliwo ma mniejszą „gęstość energetyczną”, co oznacza, że kierowcy będą musieli zużywać go więcej. To znaczy, że będziemy zmuszani do częstszego tankowania, co prowadzi do dodatkowych kosztów. 

Na filmie prowadzący Jack powiedział: –Muszę być z wami szczery, to dość szokujące. Właśnie dowiedziałem się o paliwie E10. I nie ma to absolutnie nic wspólnego z faktem, że może uszkodzić starsze samochody. Z używaniem E10 jest znacznie gorszy problem. To paliwo powoduje wzrost zużycia w każdym samochodzie. Etanol jest bowiem mniej energiczny niż bezołowiowa. Oznacza to, że ma mniejszą gęstość energetyczną, musisz więc zużyć go więcej. Nie stracisz mocy, ponieważ komputer samochodu zmieni bilans paliwowo-powietrzny, aby zrekompensować utratę gęstości energii. Ale twoje zużycie paliwa wzrośnie. Naprawdę nie mogłem w to uwierzyć. 

Badanie przeprowadzone przez Departament Transportu w sprawie wprowadzenia benzyny E10 potwierdziło, że kierowcy będą mieli większe zużycie paliwa w przypadku nowego E10. Departament potwierdził, że zużycie może wzrosnąć nawet o 2%. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News