PILNE: Nowe oszustwo na "Blablacar"! W łatwy sposób możesz stracić mnóstwo pieniędzy

PILNE: Nowe oszustwo na "Blablacar"! W łatwy sposób możesz stracić mnóstwo pieniędzy

blablacar-logo

Podaj dalej

Złodzieje mają co raz to nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy – tym razem nieuczciwe profile pojawiły się na platformie Blablacar. Proces wyłudzania jest bardzo prosty i łatwo dać się nabrać. Musicie być bardzo czujni. 

Nowy sposób złodziei na „Blablacar”

Fałszywe profile to nic nowego, każdy, kto ma oczy i uszy słyszał o przeróżnych akcjach w wielu zakątkach internetu. Tym razem złodzieje pojawili się na profilu Blablacar, o czym informuje francuski dziennikarz z Le Parisien.

blablacar-logo

Valentin Hamon-Beugin niemalże padł ofiarą tego, w czym „być może biorą udział rosyjscy hakerzy” – napisał na swoim Twitterze. Dziennikarz chciał pojechać z Paryża do Douai przy pomocy carpoolingowego portalu Blablacar. Tym samym zarezerwował podróż z kierowcą Tiphaine za sumę 9 euro. 

Kierowca przyjął rezerwację, ale dziennikarz bardzo szybko otrzymał e-maila z rezygnacją i informacją, że nie otrzyma zwrotu wpłaconej kwoty. Następnego dnia ponownie spróbował rezerwacji, tym razem z kierowcą imieniem Sophia. Ta sama historia się powtórzyła – kierowca zaakceptował, ale podróż została odwołana kilka minut później. 

Uwaga na fałszywe SMS i WhatsApp

Tym razem Sophia skontaktowała się z nim na WhatsAppie, wyjaśniając, że podróż została odwołana z powodu błędu serwera. Dodała, że usługa pomocy Blablacar dostarczy link, aby ponownie potwierdzić podróż. 

– Niewinnie kliknąłem w link i trafiłem na stronę, która wygląda dokładnie jak Blablacar. Niewinnie (znów) uzupełniam wymagane informacje i przystępuje do płatności. Następnie przekierowuje mnie na stronę, na której mam podać dane mojej karty kredytowej – wyjaśnia dziennikarz. Szybko zorientował się jednak, że to oszustwo. W momencie płatności otrzymał wiadomość z banku o potwierdzenie płatności na około 310 euro. 

Jak działa ten system?

Złodzieje najpierw publikują fałszywe ogłoszenie na Blablacar. Wszyscy mają wspólną cechę – niedawno założone konto, brak zdjęć i zero recenzji. Osoba zainteresowana ogłoszeniem widzi potwierdzoną rezerwację, która szybko jest anulowana. Tu wkraczają hakerzy. Jak wskazuje Le Parisien, po dokonaniu rezerwacji system Blablacar pozwala osobie uzyskać numer telefonu pasażera. Haker przejmuje go i kontaktuje się ze swoją ofiarą przez WhatsApp, twierdząc, że doszło do błędu technicznego. Następnie wysyła nowy – zainfekowany – link.

Jeśli ofiara nie jest wystarczająco spostrzegawcza, zapłaci żądaną kwotę, myśląc, że potwierdza swoją podróż. W rzeczywistości pieniądze trafiają do złodzieja, a przejażdżka nigdy nie dojdzie do skutku. 

Ze swojej strony Blablacar nalega i zaleca zapoznanie się z profilem przewoźnika przed dokonaniem rezerwacji. Jeśli jego profil jest pusty, lepiej zgłosić się do innego carpoolera. – Jeśli kierowca poprosi cię o zapłatę za pomocą linku na WhatsApp, SMS-em, lub w innym miejscu niż na platformie Blablacar, może być to próba phishingu. W takim przypadku musisz odmówić i poinformować Blablacar – czytamy na stronie serwisu. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News