PILNE: Nowe ograniczenie prędkości od 7:00 do 18:00. Ponad 50% kierowców otrzyma za to bardzo wysoki mandat!

PILNE: Nowe ograniczenie prędkości od 7:00 do 18:00. Ponad 50% kierowców otrzyma za to bardzo wysoki mandat!

mandaty kontrola policja

Podaj dalej

Nowe ograniczenie prędkości w godzinach od 7:00 do 18:00 jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa, jednak kierowcy w ogóle go nie przestrzegają. A za zbyt szybką jazdę rejonach objętych tym ograniczeniem grozi surowy mandat. Choć to i tak nie jest najgorsze. 

Wysoki mandat i nie tylko

mandat prędkość najwyższy wysokość policja
fot. pixabay

Wakacje powoli zbliżają się do końca i już wkrótce dzieci wrócą do szkół. Dzieci to najbardziej narażeni użytkownicy dróg, dlatego ograniczenie prędkości w okolicy szkoły jest tak ważne. Jeden z portali sprawdził, czy kierowcy przestrzegają nowego ograniczenia. Za zbyt szybką jazdę otrzymają wysoki mandat. 

Z badania wynika, że co drugi kierowca w Szwecji zaniedbuje utrzymanie prędkości 30 km/h w okolicy szkół podstawowych. Najszybciej jeździli taksówkarze i kierowcy ciężarówek i małych vanów. 

– To nie jest zabawne, że tak wiele osób jeździ zbyt szybko obok szkoły – powiedział Tony Gunnarsson, ekspert ds. bezpieczeńśtwa drogowego w Szwecji. Tam wakacje dobiegły już końca, a do szkół wróciło ponad 100 000 dzieci. Pomimo ograniczenia prędkości, kierowcy wciąż nie przestrzegają prędkości. 

Kierowcy często przekraczają prędkość w tych miejscach

kara mandat grzywna tortura kierowca rodzic
fot. pixabay

Portal M Sweden sprawdzał prędkość w pobliżu 18 szkół podstawowych w 16 lokalizacjach. 49% kierowców przekraczało prędkość między 7:30 a 8:30 w pierwszy dzień roku szkolnego. 

– Można by oczekiwać od kierowców szczególnej troski o dzieci, które są najmniej chronionymi użytkownikami dróg – powiedział Gunnarsson. Dodał on również, że wysoki mandat powinien być w tych miejscach wypisywany przez policję dużo częściej. 

W sumie wokół szkół zaobserwowano 3943 pojazdy. Badanie pokazuje, że 50% samochodów osobowych i 54% dostawczaków jechało zbyt szybko. Najgorsze były jednak taksówki, wśród których aż 68% jechało za szybko. Nawet autobusy łamały prawo – co trzeci jechał zbyt szybko. 

pierwszeństwo pieszy mandat
fot. pixabay

Obok szkoły noga z gazu!

– Zarządcy dróg, zazwyczaj są to gminy, muszą dokonać przeglądu otoczenia ruchu drogowego w okolicy szkół. Chodzi o fizyczne wymuszenie zmniejszenia prędkości za pomocą wybojów, czy szykan. Piesi powinni być odseparowani od samochodów w miarę możliwości. Takie środki zmniejszają ryzyko poważnych wypadków – zakończył Gunnarsson.

A twoim zdaniem co najlepiej wpłynie na spowolnienie kierowców wokół szkół? Wysoki mandat, czy może poprawiona infrastruktura? Jak wygląda to w twoim mieście?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News