PILNE: Nowe ograniczenie prędkości na autostradach! Czy to już nie jest przesada?

PILNE: Nowe ograniczenie prędkości na autostradach! Czy to już nie jest przesada?

autostrada a18

Podaj dalej

Autostrada to miejsce, w którym wielu kierowców chciałoby podróżować najszybciej, jak to tylko możliwe. Ale problemem mogą być… zbyt duże poziomy emisji szkodliwych gazów. Chcąc obniżyć ich poziom, musimy spodziewać się nowych ograniczeń prędkości. Zapomnijcie o jeździe z prędkością 140 km/h. 

Autostrada z nowymi limitami prędkości

przepisy autostrada

Ograniczenie prędkości na niektórych autostradach zostanie zmniejszone do 100 km/h. Wszystko po to, aby zmniejszyć poziom zanieczyszczenia. Na chwilę obecną taki pomysł będzie testować Wielka Brytania, jednak możemy spodziewać się, że pojawi się także w innych europejskich krajach. 

Brytyjska Autostrada wprowadzi tymczasowe niższe limity prędkości na co najmniej dziewięciu odcinkach autostrad w ramach szerszego programu monitorowania. Agencja drogowa zidentyfikowała 30 obszarów, w których średnie poziomy dwutlenku azot przekraczają dopuszczalne prawem limity. To m. in. autostrada A3 w pobliżu Guilford, gdzie dozwolony limit 40 µg/m³ jest przekroczony prawie dwukrotnie. 

Aby rozwiązać ten problem, rządzący zidentyfikowali dziewięć obszarów, w których wprowadzone zostanie nowe ograniczenie prędkości. Pojawią się także inne środki mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia w danych lokalizacjach. 

autostrada-przepisy-mandat-2

Cel: czyste powietrze

Wśród nich znajduje się także autostrada M1 między zjazdami 34 i 33. Autostrada M6 od skrzyżowania siódmego i szóstego, a także M602 od skrzyżowania pierwszego do trzeciego. Odcinek M5 między skrzyżowaniami pierwszym i drugim również będzie miał obniżoną prędkość maksymalną. 

Według ekspertów, zmniejszenie prędkości o 10 mph (16 km/h) obniża emisję o 17% i może przyspieszyć wysiłki na rzecz dostosowania obszarów do prawnych limitów o 2 lata. Strefy próbne z nowymi ograniczeniami prędkości mają mieć łącznie mniej niż 10 kilometrów, więc będą miały „nieistotny” wpływ na czas podróży. 

autostrada-przepisy-mandat-5

Ograniczenia tak długo, jak to konieczne

Mike Wilson, główny inżynier autostrad: – Poprawa jakości powietrza i zwalczanie zanieczyszczeń to priorytety rządu. Zła jakość powietrza jest największym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii. Wiemy, że ma ono poważny wpływ na grupy szczególnie wrażliwe. Angielska Autostrada (Highway England) zobowiązuje się do poprawy jakości powietrza w strategicznej sieci drogowej i wokół niej. 

Wprowadzone środki nie będą trwałe, ale pozostaną w mocy do czasu, gdy badania nie wykażą, że można utrzymać czyste powietrze w wartościach granicznych. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News