PILNE: Wszystkie samochody od 2022 roku otrzymają nowy system "ISA". Kierowcy go znienawidzą!!!

PILNE: Wszystkie samochody od 2022 roku otrzymają nowy system "ISA". Kierowcy go znienawidzą!!!

isa-system-benzyna-diesel-2022

Podaj dalej

Samochody z silnikami benzynowymi i typu Diesel od 2022 roku będą wyposażone w obowiązkowy system „ISA”. Dotyczy to każdego jednego samochodu sprzedanego w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii od przyszłego roku. Co zatem wprowadza nowy system i dlaczego kierowcy go znienawidzą?

Benzyna i Diesel z systemem ISA

skoda-octavia-tdi-diesel

ISA – Intelligent Speed Assistance, czyli inteligentny ogranicznik prędkości, będzie montowany w każdym nowym samochodzie od 2022 roku. Benzyna czy Diesel otrzyma więc dodatkowy system, który nie spodoba się kierowcom. 

Mówiąc najprościej, dzięki wykorzystaniu kamer, GPS i komputerów, systemy pokładowe będą w stanie nakładać ograniczenia na moc pojazdów związane z ograniczeniami prędkości w danym miejscu. Spowolni to twój pojazd w miarę osiągania wyznaczonego limitu drogi, po której jedziesz. 

Nowy system pojawi się w samochodach benzynowych i typu Diesel obowiązkowo od maja 2022 roku. Wszystkie nowe samochody osobowe, dostawcze, ciężarów i autobusy będą wyposażone w automatyczne ograniczniki prędkości wraz z innymi nowymi urządzeniami bezpieczeństwa. Modernizacja starszych pojazdów nie będzie wymagana, ale nowe samochody nie dość, że będą bardziej „upierdliwe”, nie pozwolą przekroczyć prędkości, to jeszcze będą dużo, dużo droższe. 

diesel-scr-system

Zapłacą za to kierowcy

System działa poprzez automatyczne i elektroniczne ograniczanie mocy silnika po osiągnięciu przez pojazd wyznaczonego ograniczenia prędkości na drodze. Systemy będą monitorować, czy kierowca nie zwolni z własnej woli. Przyspieszenie powyżej tego limitu będzie nadal możliwe po mocnym naciśnięciu pedału przyspieszenia. To pozwoli ominąć ogranicznik i przywrócić pełną moc, ale… Po krótkim czasie pojawią się ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne, podobne do tych, gdy nie zapniemy pasów bezpieczeństwa. 

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) zauważa również, że „pełny włącznik/wyłącznik” systemu powinien być uwzględniony… Ale tylko w celu łatwiejszego zaakceptowania przez kierowców nowego systemu. To oznacza, że najprawdopodobniej nie będziemy mieli w ogóle takiej możliwości w przyszłości. 

diesel-audi-q7-v12-tdi

To jeszcze nie wszystko…

Wszystko wskazuje na to, że systemem nie będą objęte nowe motocykle. Czy zatem stanowią one mniejsze zagrożenie niż zwykła osobówka z silnikiem typu Diesel? The Bije Insurer zauważa, że technologia ISA dla motocykli nie została jeszcze w pełni opracowana. Technologia stale się rozwija i bez wątpienia w przyszłości trafi również do jednośladów. 

Rada Bezpieczeństwa TRansportu chce wprowadzić też obowiązkowe rejestratory danych (czarne skrzynki), asystenta pasa ruchu, autonomiczne hamowanie awaryjne i systemy wykrywania zmęczenia kierowcy. Jeśli więc coś się stanie, twój samochód będzie w stanie zapewnić każdy dowód na twoją niewinność/winę. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News