PILNE: Nowa "rekordowa" cena - Diesel już po 11,93 zł/litr. Kierowcy rozkładają ręce i przestają tankować

PILNE: Nowa "rekordowa" cena - Diesel już po 11,93 zł/litr. Kierowcy rozkładają ręce i przestają tankować

Znakomite wieści dla tankujących diesel i benzynę

Podaj dalej

Jeśli wydaje wam się, że tankowanie w Polsce jest drogie, pozwólcie, że zabierzemy was do najdroższego pod tym względem miejsca w Europie. Benzyna i Diesel kosztują tutaj już praktycznie 12 zł/litr, co jest nowym niechlubnym rekordem w historii. Kierowcy rozkładają ręce. 

Diesel za 12 zł to już przesada

benzyna ceny paliw paliwo diesel
fot. freepik

Nowa rekordowa cena za Diesel padła wczoraj wieczorem w Szwecji. Po kolejnych wzrostach cen olej napędowy kosztuje tam już 27,36 korony, czyli dokładnie 11,93 zł za litr. To najdroższa cena w historii. 

Powodem gwałtownego wzrostu cen jest droższa ropa i kurs dolara. Poprzedni rekord za cenę Diesla pochodzi z 9 marca i wynosił 28,22 korony, jednak z uwzględnieniem obecnej obniżki podatku o 1,80 korony jest ona znacznie wyższa. 

Benzyna również jest droga, ale nie tak jak olej napędowy. Kierowcy „benzyniaków” za litr muszą zapłacić na stacji benzynowej 23,33 korony, czyli 10,17 zł. Również tutaj została zastosowana obniżka podatku. 

Jak radzić sobie z drogim paliwem?

ceny paliwa diesel benzyna
fot. freepik.com

Paliwo w Szwecji jest tak drogie ze względu na liczbę ekologicznych dodatków, które muszą pojawić się w dystrybutorze, aby spełnić rygorystyczne przepisy. Musicie przyznać, że nawet uwzględniając różnicę w zarobkach, 12 zł za litr oleju napędowego to już przesada. 

Szwedzcy kierowcy są wściekli i powoli przesiadają się do komunikacji miejskiej, na rowery, czy piesze spacery. Zrezygnowanie z samochodu jest jednym z najlepszych sposobów na szukanie oszczędności. Nie uwierzylibyście, jak często tylko wydaje nam się, że musimy jechać gdzieś samochodem. Może więc to najwyższy czas, aby zmienić swoje przyzwyczajenia?

Oczywiście – nie zawsze da się to zrobić, nie zawsze też mamy na to ochotę. Ale czasami nie warto odpalać samochodu tylko po to, żeby pojechać pół kilometra do paczkomatu, czy 2 kilometry po małe zakupy. Jeśli jednak już musimy wybrać się gdzieś naszym samochodem, warto pamiętać o najbardziej podstawowych zasadach dot. eco drivingu. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News