PILNE: Od 1 maja nawet 680 zł dofinansowania na paliwo miesięcznie! Zadziała na benzynę, Diesel i LPG

PILNE: Od 1 maja nawet 680 zł dofinansowania na paliwo miesięcznie! Zadziała na benzynę, Diesel i LPG

paliwo-pelny-bak-ceny-ropy-spadaja

Podaj dalej

Dotacje na paliwo to ostatnio bardzo gorący temat. Pakiet wsparcia ministra finansów ma wynieść nawet 680 zł dla każdego kierowcy żyjącego w tym kraju. Niezależnie od tego, czy ma benzynę, Diesel czy instalację LPG. Musimy przyznać, że taki pomysł brzmi nieco abstrakcyjnie. Ale czy jest możliwy do zrealizowania?

Najdroższe paliwo w Europie od 1 maja znacznie taniej

paliwo ceny stacja
fot. freepik

Właściciele samochodów w Szwecji przeżywają niezwykle ciężkie chwile. Paliwo jest tam najdroższe w całej Europie i kosztuje już praktycznie 10 zł/litr. Wszystko przez bardzo dużą liczbę dodatków ekologicznych w paliwie, które podwyższają jego cenę. 

W zależności od miejsca zamieszkania, kierowcy mają dostać tam od 450 do 680 zł dodatku na paliwo. 

Ceny benzyny i oleju napędowego w Szwecji wzrosły niezwykle gwałtownie. Przede wszystkim, zwiększono obowiązek redukcji, o którym pisaliśmy wyżej. To spowodowało wzrost o 0,60 zł/litr w przypadku oleju napędowego i 0,23 zł/litr w przypadku benzyny. Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, ceny poszybowały w górę. Dziś paliwo jest tam najdroższe w Europie. Wystarczy spojrzeć na te liczby. 

Diesel horrendalnie drogi

benyzna 95 paliwo
fot. freepik

Diesel kosztuje w Szwecji dziś średnio 11,80 zł/litr, natomiast benzyna znacznie ponad 9,50 zł/litr. Rząd zaproponował, aby wszyscy właściciele samochodów otrzymywali 450 zł dodatku na paliwo. Z kolei ci, którzy mieszkają w słabo zaludnionych obszarach, mieliby otrzymać jeszcze dodatkowo 230 zł. 

Pytanie tylko, czy propozycja dostanie zielone światło w Riksdagu. Według ministra finansów Mikaela Damberga kilka partii parlamentarnych stwierdziło, że rząd powinien zamiast tego zbadać, czy możliwe jest uzyskanie zwolnienia z przepisów UE dotyczących minimalnego opodatkowania na paliwo. 

Według rządu, inne kraje UE, nie zgadzają się na to, aby Szwecja mogła otrzymać zwolnienie i obniżyć podatki poniżej minimalnego poziomu Unii. 1 maja nastąpi pierwsza obniżka podatku na Diesel i benzynę. Kierowcy zatankują o 0,25 zł/litr taniej. Natomiast 1 czerwca ceny powinny spaść o kolejne 0,55 zł/litr. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News