Kierowcy dostaną 24 000 zł za złomowanie starej benzyny lub Diesla. W puli wciąż mnóstwo pieniędzy!

Kierowcy dostaną 24 000 zł za złomowanie starej benzyny lub Diesla. W puli wciąż mnóstwo pieniędzy!

zlomowanie-benzyna-diesel-15-tys-zl-2

Podaj dalej

Każdy kto złomował kiedykolwiek samochód z silnikiem benzynowym lub typu Diesel wie, że nie da się na tym tak naprawdę zrobić świetnego interesu. Za przeciętnej wielkości samochód otrzymamy może 900, może 1000 złotych. To kwota daleka od wystarczającej na zakup nawet używanego samochodu, o nowym nawet nie wspominając. Ale nie wszędzie jest tak samo. 

Dodatek za złomowanie – wciąż mnóstwo pieniędzy do wzięcia

fot. freepik

Ogromne dofinansowania mogą bowiem otrzymać kierowcy chcący zezłomować starą benzynę lub Diesel we Włoszech – nawet 20 000 złotych. Pieniądze można przeznaczyć na samochód elektryczny, albo… na benzynę lub Diesel. 

Co ciekawe, rządowy program dofinansować we Włoszech działa na wszystkich płaszczyznach. Oznacza to, że możemy otrzymać pieniądze na elektryka, hybrydę, albo na tradycyjną benzynę lub Diesel. Tyle tylko, że te ostatnie zachęty właśnie się skończyły, bo było na nią tylu chętnych. W miesiąc rząd wydał wszystkie 150 milionów euro. Ale nie oznacza to, że za złomowanie nie będzie już pieniądzy. 

6 lutego skończyły się zachęty samochodowe dla modeli z emisją CO2 między 61 a 135 g/km. Rano zostało zaledwie 3,5 miliona euro, co wystarczyło na 1750 kontraktów, które w ciągu pół dnia zostały wypełnione. 

Zachęta na Diesel zeszła bardzo szybko

suv-subaru-forester-diesel
fot. Subaru

Sytuacja jest zatem bliźniacza do tej, jaka wystąpiła w zeszłym oku. Zachęty dla modeli benzynowych i typu Diesel zakończyły się w bardzo krótkim czasie. Oznacza to, że włoscy kierowcy nadal preferują samochody tradycyjne, podczas gdy samochody elektryczne i hybrydy plug-in nieco mniej. 

Patrząc na oficjalną stron zachęt, możemy zobaczyć, że na pierwszy przedział (emisje CO2 między 0 a 20 g/km – elektryki) pozostało jeszcze 175 z początkowych 190 milionów euro. Podczas gdy na drugi przedział – emisja CO2 między 21 a 60 g/km (hybrydy) – pozostaje dostępnych 219 z 235 milionów. 

Rząd nie mówi nic o możliwości refinansowania ulg samochodowych dla benzyn i silników typu Diesel. Nie wiadomo więc, czy wobec braku zainteresowania elektrykami i hybrydami nastąpi przekazanie środków. Wciąż można jednak dostać pieniądze za złomowanie samochodów. Tak prezentują się obecne ulgi: 

paliwo diesel benzyna lpg
fot. pixabay

CO2 od 0 do 20 g/km:

24 000 zł – złomowanie starego samochodu i zakup
14 000 zł – zakup bez złomowania
Maksymalna cena nowego samochodu: 203 000 zł (z VAT)

CO2 od 21 do 60 g/km:

19 000 zł – złomowanie starego samochodu i zakup
9500 zł – zakup bez złomowania
Maksymalna cena nowego samochodu: 260 000 zł (z VAT)

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News