PILNE: Nagły zwrot ws. cen paliw! Benzyna, Diesel i LPG - ogromne zmiany już 24 kwietnia [WYJAŚNIAMY]

PILNE: Nagły zwrot ws. cen paliw! Benzyna, Diesel i LPG - ogromne zmiany już 24 kwietnia [WYJAŚNIAMY]

paliwo diesel benzyna kończy się brak paliwa czesi słowacy niemcy (3)

Podaj dalej

Wszyscy wiemy, jak drogie stało się paliwo w ostatnich tygodniach. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, jak chociażby wojna w Ukrainie, czy coraz bardziej proekologiczna polityka Unii Europejskiej. W najbliższą niedzielę zapadną decyzje, które mogą zaburzyć dotychczasowy porządek budowany przez UE. Benzyna i Diesel w nowych cenach? 

Tańsze paliwo? Zwrot przeciwko Unii

benyzna 95 paliwo
fot. freepik

Nawet zwolennicy zielonych ideologii, troszczący się o Ziemie i nasze środowisko, zaczynają mieć zastrzeżenia do ostatniej polityki związanej z ekologią. Paliwo nigdy nie było tak drogie i nie chodzi tu wcale tylko o Polskę, gdzie nota bene mamy wciąż jedno z najtańszych paliw w całej Europie. 

Kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen ujawniła swój plan obniżania kosztów energii. Unia Europejska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby do tego nie dopuścić. 

Przyszłość Francji zostanie rozstrzygnięta już w najbliższą niedzielę. Obecny prezydent Emmanuel Macron i liderka prawicowego Stowarzyszenia Narodowego Marine Le Pen awansowali do drugiej tury wyborów prezydenckich. Para zmierzyła się ze sobą już w 2017 roku, kiedy szczęście uśmiechnęło się do młodszego z kandydatów. Le Pen wydaje się obecnie przegrywać ten wyścig, jednak jej ostatnia ofensywa może być bardzo pomocna w kampanii wyborczej. 

Francuzi narzekają na brak pieniędzy

diesel ceny paliwo
fot. freepik

Głównym problemem Macrona jest niedawne badanie Ipsos, według którego 3/4 Francuzów uważa, że ich siła nabywcza spadła w ciągu ostatnich pięciu lat. Dodatkowo bardzo delikatną kwestią dla wyborców są ceny. Paliwo i energia jako taka osiągnęły rekordowe wzrosty. Widać to na przykładzie benzyny i oleju napędowego. Dotyczy to również innych surowców. 

Le Pen zapowiedziała, że obniży podatki, gdy zostanie wybrana na prezydenta. Kandydatka zakłada, że zmniejszenie obciążenia podatkowego energii powinno zaoszczędzić podatnikom 12 mld euro, natomiast w przypadku cen Diesla i benzyny, zaoszczędzi kolejne 9 mld euro. Nie wspomina nic o tym, jak dokładnie zmieni się cena za litr, ale paliwo ma być za jej rządów znacznie tańsze. 

Ponadto, Le Pen dodaje, że pieniądze te nie uciekną z budżetu. Zmniejszenie obciążeń podatkowych chce zrekompensować zaprzestaniem dopłat do budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych. Na tym jednak kandydatka na prezydenta nie poprzestaje. Ponoć dostała liczne skargi od ludzi, którym przeszkadzają turbiny wiatrowe. Dlatego gdy obejmie ona urząd, chce je bezlitośnie zniszczyć. 

Wsparcie dla energii jądrowej

paliwo-znizka-dla-najbogatszych
fot. freepik

Michel Gioria, przedstawiciel France Energię Eolienne, która stoi za farmami wiatrowymi, krytykuje: – Propozycje gospodarcze i energetyczne są całkowicie oderwane od rzeczywistości. Postawi Francję w trudnej sytuacji, podczas gdy ceny wciąż pozostaną wysokie, ze względu na ograniczoną podaż. 

Kandydatka wyraża także wsparcie dla energii jądrowej i domaga się budowy 20 nowych reaktorów. Pierwszy z nich miałby pojawić się jednak dopiero w 2031 roku, czyli dawno po zakończeniu ewentualnej pierwszej kadencji. Macron również planuje budowę nowych reaktorów, jednak zapowiedział tylko 14 nowych jednostek. 

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak rozegra się druga tura wyborów, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 24 kwietnia. Czy ewentualne zwycięstwo Le Pen będzie oznaczało odejście od wartości przedstawianych przez Unię Europejską? Czy jej działania faktycznie pozwolą na obniżenie cen na stacjach benzynowych? 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News