PILNE: W maju strajk dystrybutorów gazu! Tankujący to paliwo w całym kraju w ogromnych tarapatach

PILNE: W maju strajk dystrybutorów gazu! Tankujący to paliwo w całym kraju w ogromnych tarapatach

LPG autogaz ceny

Podaj dalej

Początek maja dla wielu kierowców będzie wiązał się z licznymi utrudnieniami. Dystrybutorzy gazu zapowiedzieli (a teraz potwierdzili) liczne strajki w całym kraju. Tankujący to paliwo mogą obawiać się braku dostaw. Wszystko po to, aby rząd obniżył podatek VAT. 

To paliwo jest już za drogie

lpg gaz autogaz
fot. freepik.com

Od 4 do 6 maja nie będzie dostaw gazu z powodu protestów przeciwko rządowi. Dystrybutorzy dodają się, aby to paliwo miało niższy VAT. Strajk będzie obowiązywał w całych Włoszech, a sytuacja nie wydaje się być tam „pod kontrolą”. 

Wiadomość ta unosiła się w powietrzu od kilku dni, a teraz została oficjalnie potwierdzona. 4, 5 i 6 maja 2022 roku nastąpi we Włoszech bardzo duży strajk służb dystrybucyjnych gaz. Strajk ogłoszony przez Assogasmetano Assopetroli-Assoenergia to protest przeciwko rządowi, od którego nie otrzymano jeszcze odpowiedzi na wnioski stowarzyszeń w sprawie polityki cenowej. 

W rzeczywistości w ostatnich miesiącach poproszono kierownictwo o obniżenie podatku VAT na gaz ziemny do użytku samochodowego z 22% do 5%, tak jak ma to już miejsce w przypadku zastosowań przemysłowych i cywilnych.

Miało być taniej, a jest…

ceny paliwa lpg
fot. freepik

Stowarzyszenie podkreśla: – Od października ubiegłego roku sektor metanowy w pojazdach silnikowych zwrócił się do rządu o interwencję. Ma ona zagwarantować, jak już to się stało w przypadku innych paliw, obniżenie cen dla klientów. Wzrost kosztów gazu ziemnego uderzył w cały sektor. Paliwo podrożało jeszcze bardziej po wybuchu wojny w Ukrainie, czyniąc sytuację nie do utrzymania dla profesjonalistów i dla zwykłych kierowców. 

Strajk ma również miejsce w obliczu gwałtownego wzrostu cen metanu, który jeszcze niedawno kosztował 1 euro. Obecnie kosztuje więcej niż Diesel, bo ponad 2 euro. Wszystko to negatywnie wpływa na kieszenie tych, którzy mieli oryginalnie na tym oszczędzać. 

Łańcuch dostaw metanu do pojazdów silnikowych liczy we Włoszech około 20 000 pracowników, ponad 1500 punktów sprzedaży. To daje ponad milion rodzin o niskich dochodach, przewoźników, lokalnych firm transportu publicznego, które wybrały metan jako swoją mobilność. Miał on nieść niższe ceny i ekologię – czytamy w komunikacie prasowym stowarzyszenia. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News