PILNE: Na stacjach paliw brakuje benzyny i Diesla! Kilometrowe korki do dystrybutorów [ZDJĘCIA]

PILNE: Na stacjach paliw brakuje benzyny i Diesla! Kilometrowe korki do dystrybutorów [ZDJĘCIA]

diesel benzyna lpg ceny paliw podwyżki wzrosty

Podaj dalej

Paliwo to w ostatnich tygodniach bardzo gorący temat, a ostatnie sytuacje na Bliskim Wschodzie pokazują, jak niestabilna jest sytuacja. Rząd Libanu podniósł w minioną niedzielę ceny paliw o 66%, próbując złagodzić niedobory. Na stacjach paliw tworzą się kilometrowe korki. 

Paliwo wywołuje chaos

Jak informuje Reuters, rząd libański w niedzielę zapowiedział podwyżkę cen paliw o 66%. Droższe paliwo ma być sposobem na redukcję subsydiów paliwowych, a rząd stara się złagodzić paraliżujące niedobory, które spowodowały paraliż kraju. 

Podwyżka cen benzyny 95-oktanowej weszła w życie natychmiast, jak poinformował rząd w swoim oświadczeniu. Wynika to z sobotniej decyzji państwa o zmianie kursu walutowego stosowanego do wyceny produktów naftowych w celu złagodzenia niedoborów.

Kryzys paliwowy pogłębił się w tym miesiącu, gdy bank centralny stwierdził, że nie może dłużej finansować importu paliw po silnie subsydiowanych kursach walutowych i przejdzie na kursy rynkowe. Rząd, zaniepokojony skutkami podwyżek cen, w kompromisie z bankiem centralnym, aby podnieść ceny, stara się umożliwić wznowienie subsydiowanego importu. 

Kraj jest sparaliżowany

Paliwo jest potrzebne do funkcjonowania państwa, a obserwatorzy martwią się m. in. o zdrowie i gospodarkę. Wzrost cen będzie oznaczał jeszcze większe trudności w kraju, w którym poziom ubóstwa wzrósł podczas trwającego 2 lata kryzysu finansowego. 

Decyzja o podwyżkach cen została podjęta na nadzwyczajnym spotkaniu w sobotę z udziałem prezydenta, prezesa banku centralnego i innych urzędników w sprawie kryzysu paliwowego. Ten wprowadza ogromny chaos do Libanu, paraliżując podstawowe usługi i wywołując tarcia, gdy ludzie stoją w kilometrowych korkach po paliwo. 

Wzrost cen nie podnosi w pełni kursu cenowego paliwa do kursu, po którym bank będzie finansował swój import. Tę lukę państwo będzie musiało finansować samo. Rząd zapowiedział, że bank centralny otworzy w tym celu konto do maksymalnie 225 milionów dolarów do końca września. To środki, które rząd będzie musiał uzupełnić w budżecie na rok 2022. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News