PILNE: Milionom samochodów typu Diesel grozi "wymuszony postój"! To ostatni moment, aby temu zapobiec

PILNE: Milionom samochodów typu Diesel grozi "wymuszony postój"! To ostatni moment, aby temu zapobiec

diesel-wlew-paliwa-skoda-2

Podaj dalej

Milionom samochodów z silnikiem typu Diesel w całym kraju grozi w najbliższych dniach i tygodniach wymuszony postój. Po niedoborze chipów, czy kryzysie paliwowym, nadszedł czas na kolejne problemy dla kierowców. Na stacjach benzynowych, czy w sklepach – kończy się płyn AdBlue. 

Diesel nie uruchomi bez AdBlue

diesel-wlew-paliwa-skoda

Eksperci alarmują – na stacjach benzynowych zaczyna brakować płynu AdBlue. Dodatek do silników typu Diesel przeznaczony do katalizatorów SCR nie jest już dostępny w wielu miejscach. W skrajnych przypadkach może oznaczać to, że silnik typu Diesel nie będzie mógł odpalić. 

Niedobór AdBlue jest już mocno odczuwalny w całej Europie, a problem ten staje się coraz poważniejszy. Niemcy, Dieslem stojące, również borykają się z brakiem cennego płynu, a sprzedawcy i eksperci alarmują o jego braku. 

Niezależnie od tego, czy chodzi o sklep z narzędziami, stację benzynową, czy specjalistyczne punkty sprzedaży, wielu sprzedawców AdBlue znalazło się obecnie bez swojego produktu. Wielu kierowców, którzy jeżdżą samochodem z silnikiem typu Diesel, zaczyna zauważać braki. Jeśli nie masz pełnego kanistra w piwnicy lub bagażniku, lepiej zaopatrz się w niego póki nie jest za późno! 

Czy można temu jeszcze zapobiec?

silnik diesel AdBlue

AdBlue to płyn zawierający mocznik. Substancja wtryskiwana jest do katalizatora SCR z silnikiem typ Diesel w bardzo dokładnych dawkach. SCR oznacza selektywną redukcję katalityczną. Dzięki AdBlue możemy rozpuścić 90% toksycznych tlenków azotu z silnika wysokoprężnego. Diesel może więc w teorii działać bez AdBlue, ale spaliny byłyby wtedy wielokrotnie bardziej toksyczne. Dlatego jeśli posiadasz ten system, silnik nie uruchomi się gdy zabraknie płynu w zbiorniku.

Samochód poinformuje cię odpowiednio wcześnie, że zapas AdBlue jest niski. Dodatkowo pojawi się sygnał dźwiękowy. Powiadomienie zazwyczaj pojawia się po raz pierwszy, gdy jego zasięg wynosi około 2400 km. Jeśli napełnisz zbiornik, ostrzeżenie zniknie. 

Zużycie – 5% zużycia paliwa

adblue pomiar spaliny

Tylko wtedy kontrola emisji działa prawidłowo. Jeśli nie ma AdBlue, silnik typu Diesel nie zadziała. Płyn ten jest wymagany w samochodach i ciężarówkach z silnikiem wysokoprężnym wyprodukowanych po 2007 roku. Jeden litr płynu wystarcza na około 750 kilometrów – w zależności od samochodu i silnika. 

Ogólna zasada brzmi: ilość AdBlue odpowiada około pięciu procentom zużycia paliwa. Jeśli zbiornik AdBlue jest pusty, układ sterowania silnikiem wyłącza zapłon. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News