PILNE: Mercedes wycofuje najlepsze silniki ze sprzedaży! Powód jest jednak zupełnie inny, niż myślisz ...

PILNE: Mercedes wycofuje najlepsze silniki ze sprzedaży! Powód jest jednak zupełnie inny, niż myślisz ...

Mercedes logo

Podaj dalej

Jeśli twoje serce bije w rytm silnika Mercedes V8, nie mamy dla ciebie dobrych wieści. Niemiecka firma potwierdziła, że niemal wszystkie z nich zostaną wycofane w Stanach Zjednoczonych razem z wprowadzeniem roku modelowego 2022. Powód jest zupełnie inny niż myślisz. 

Mercedes znów w tarapatach

Informacja ta po raz pierwszy pojawiła się na portalu Reddit, a teraz została potwierdzona przez pracowników niemieckiej firmy. Mercedes potwierdził tym samym, że silniki V8 pozostaną tylko w samochodach Maybach S 580 i Mercedes S 580. 

Oznacza to, że przynajmniej tymczasowo, Mercedes nie będzie montował swojego największego silnika w naprawdę dużej liczbie modeli. Mówimy tu o modelach „zwykłych” jak i AMG takich samochodów jak: C-, E-, GLC-, GLE-, GLS- i G. 

Mercedes był stosunkowo nieśmiały w kwestii tego problemu i początkowo nie chciał wyjaśnić z jakiego powodu podjął taką decyzję. Ostatecznie jednak niemiecka firma wysłała publikację i oświadczenie, że winne są… problemy z dostawami. 

Niemcy chcą rozwiązać problem

Producent samochodów nie wdawał się w szczegóły, ale stwierdził, że ich „priorytetem jest skupienie się na spełnieniu różnych globalnych, zewnętrznych i wewnętrznych wymagań. A także kilku innych czynników, w tym między innymi wyzwań związanych z łańcuchem dostaw. Ma on wpływ na oferowane portfolio produktów na różnych rynkach”. 

Mercedes dodał, że bada każdy scenariusz, który pozwoli jak najszybciej rozwiązać aktualne problemy. Firma będzie współpracować z dealerami i klientami, aby złagodzić wszelkie niedogodności wynikające z opóźnień. 

Stwierdzenie to jest dość niejasne, ale winę przypisuje się globalnemu kryzysowi chipów, który wpłynął na produkcję także różnych innych pojazdów. Niezależnie od przyczyny, firma podobno powiedziała dealerom, aby przestali sprzedawać modele V8 i poinformowali klientów, którzy już je zamówili, że ich pojazdy nie dotrą zgodnie z planem. 

Szczęście w nieszczęściu

Wydawać by się mogło, że odchodzenie od dużych silników będzie spowodowane ekologią i coraz bardziej rygorystycznymi normami emisji spalin. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że Mercedes nie zamknął sobie żadnych furtek. Możemy więc liczyć na to, że ich silniki V8 jeszcze wrócą do portfolio. Ale kiedy to się stanie, jest jedną wielką niewiadomą. Eksperci przewidują, że globalny kryzys chipów będzie trwał jeszcze w 2022 roku, co nie nastraja optymizmem klientów Mercedesa i fanów ogromnych silników V8. 

To zresztą nie pierwszy raz, kiedy Mercedes ma problemy z powodu kryzysu chipów. Nie tak dawno musiał zamknąć jedną ze swoich ważniejszych fabryk, która na kilka dni przestała produkować samochody. Sytuacja jest więc bardzo poważna. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News