PILNE: Masz taki silnik typu Diesel? Możesz dostać nawet 10 000 zł odszkodowania!

PILNE: Masz taki silnik typu Diesel? Możesz dostać nawet 10 000 zł odszkodowania!

skoda-octavia-tdi-diesel

Podaj dalej

Kolejni kierowcy jeżdżący samochodami z silnikami typu Diesel mogą liczyć na ogromne wypłaty ze strony producentów. Tym razem Volkswagen zgodził się wypłacić 226 milionów euro 91 000 brytyjskich kierowców, którzy poczuli się poszkodowani w wyniku skandalu związanego z fałszowaniem silników oraz podjęli w tym celu działania prawne. 

Diesel znów pod ostrzałem

TDI
Fot. pixabay.com

Producent poinformował o tym w specjalnym komunikacie prasowym. – Grupa Volkswagena i powodowie doszli dziś do polubownej ugody. 

Umowa ta rozwiązuje około 91 000 roszczeń przeciwko różnym podmiotom Grupy VW i dealerowi w tym pozwie zbiorowym w Anglii i Walii. Poza ogłoszoną kwotą, podzieloną między skarżących, niemiecka grupa przewiduje udział w kosztach sądowych i innych kosztach powodów. 

W całej Wielkiej Brytanii łącznie dotkniętych oszustem związanym z Dieselgate było ok. 1,2 mln samochodów. High Court w Londynie orzekł w kwietniu 2020 roku, że Volkswagen rzeczywiście wdrożył nielegalne oprogramowanie. Tym samym naruszył też europejskie przepis w samochodach sprzedawanych w Wielkiej Brytanii, aby przechodzić testy zanieczyszczeń. 

Volkswagen zapłacił już fortunę

Komunikat ze środy nie oznacza „przyznania się do odpowiedzialności, związku przyczynowego lub straty” przez powodów. Jak czytamy, koszty prawne wraz z ewentualnym postępowaniem odwoławczym „były takie, że polubowne załatwienie sprawy było najrozsądniejszym sposobem postępowania”. 

Porozumienie jest kolejnym ważnym krokiem, „ponieważ Grupa VW kontynuuje postęp po głęboko godnych ubolewania wydarzeniach, które doprowadziły do tej sprawy. Tak powiedział cytowany w komunikacie prasowym dyrektor prawny VW, Philip Haarmann. 

Dieselgate, który doprowadził do wszczęcia postępowań sądowych w wielu krajach, kosztował Volkswagena ponad 30 miliardów euro. Większość z tych pieniędzy niemiecki gigant musiał zapłacić w USA, gdzie niemiecka grupa przyznała się do oszustwa w 2017 roku. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News