PILNE: Masz silnik typu Diesel? Ci kierowcy dostaną nawet 22 tys. złotych odszkodowania!

PILNE: Masz silnik typu Diesel? Ci kierowcy dostaną nawet 22 tys. złotych odszkodowania!

diesel toyota samochod

Podaj dalej

Jeśli wydawało się wam, że odszkodowania za wadliwe silniki typu Diesel to już historia, myliliście się. Ten producent stanął w obliczu ogromnego skandalu związanego z silnikami typu Diesel. Firma będzie musiała wypłacić po 22 tys. złotych odszkodowania za każdy samochód. A nie jest ich mało.

Wadliwe silniki typu Diesel

Wydech
Fot. pixabay.com

Filtry cząstek stałych są zaprojektowane tak, aby spalały szkodliwe zanieczyszczenia, zanim opuszczą one rurę wydechową pojazdu. Toyota ma jednak problem, bowiem okazuje się, że wadliwe filtry zwiększają zużycie silnika. Kierowcy posiadający w Australii te samochody, otrzymają ogromne odszkodowanie. Chodzi o modele Hilux, Fortuner i Prado wyprodukowane między październikiem 2015 a kwietniem 2020. 

Jak ustalił sąd, wadliwe części w silnikach typu Diesel zmniejszyły wartość pojazdów średnio o 17,5%. To 22 000 zł za każdy pojazd. Niektórym kierowcom może przysługiwać nawet większe odszkodowanie. Wystarczy, że musieli wziąć wolne w pracy na naprawę pojazdu. Jeśli wszyscy poszkodowani zażądają pieniędzy, Toyota będzie musiała wypłacić ponad 6,5 mld złotych. 

Główny oskarżyciel w sprawie, Ken Williams, powiedział dla Australian Broadcast Corporation, że był zachwycony wynikiem wyroku. 

diesel-rura-wydechowa-filtr-dpf
fot. freepik

Ogromne odszkodowanie dla kierowców

– Setki tysięcy zwykłych australijskich konsumentów, którzy kupili te pojazdy, mają teraz prawo do odszkodowania za straty, które ponieśli. Mam nadzieję, że dzisiejszy wynik zapewni pewien komfort osobom, które tak jak ja, musiały sobie radzić z rozczarowaniem, niedogodnościami i dodatkowymi kosztami posiadania tych pojazdów. 

Tymczasem Toyota informuje, że sprawdza wyrok sądu: – Na każdym kroku wierzymy, że wdrożyliśmy ukierunkowane na klienta i technicznie uzasadnione środki zaradcze w celu rozwiązania problemów klientów. Toyota dokładnie rozważy wstępny osąd procesu przed dalszymi komentarzami. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News