PILNE: Masz filtr DPF w swojej benzynie lub Dieslu? W najbliższych dniach poważne utrudnienia

PILNE: Masz filtr DPF w swojej benzynie lub Dieslu? W najbliższych dniach poważne utrudnienia

diesel-rura-wydechowa-filtr-dpf

Podaj dalej

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już dokładnie dwa tygodnie i wciąż pojawiają się nowe, nieoczekiwane globalne konsekwencje. Teraz widzimy wpływ wojny na ceny surowców, które są w dużym stopniu eksportowane przez Rosję – zwłaszcza palladu. Niezwykle rzadki metal ma kluczowe znaczenie w katalizatorach DPF. 

Filtr DPF znów na celowniku

https://wrc.net.pl/is-masz-silnik-typu-diesel-lub-benzyne-te-samochody-sa-szczegolnie-narazone-na-kradziez-dpf-lista
fot. freepik

Ceny tego metalu osiągnęły rekordowo wysokie ceny 3400 dolarów za uncję. Wzrost cen w poniedziałek przekroczył rekord ustanowiony w zeszłym roku o ponad 400 dolarów za uncję. Rosja jest największym dostawcą tego niezwykle rzadkiego metalu. W samym 2021 roku wyeksportowali 100 ton tego metalu. To wszystko ma duży wpływ na nasze filtry DPF. 

Złoża palladu znajdujące się za kołem podbiegunowym w Rosji kontrolowane są przez firmę Norylsk Nickel. Stanowi ona około 40% światowych dostaw palladu i są największymi znanymi złożami na świecie. Choć sankcje nie zostały bezpośrednio nałożone na tę firmę, ograniczenia lotów z Rosji spowodowały masowe zakłócenia w dostawach. 

Sam pallad cieszył się w ostatnich latach dużym popytem. Bardziej rygorystyczne normy Unii Europejskiej oznaczały, że zapotrzebowanie na ten metal z każdym rokiem rosło. 

filtr-daf
fot. freepik

Uważaj na kradzieże

Niestety, ale rosnące ceny palladu będą rownież wodą na młyn złodziei. Filtry DPF nawet w ostatnich latach były jedną z najczęściej kradzionych części. Wpływ ma na to oczywiście wysoka cena metalu, ale także stosunkowa łatwość kradzieży. 

Dlatego też w nadchodzących tygodniach musimy być bardziej czujni. Filtry DPF są obecne już nie tylko w silnikach Diesla, ale i benzynach czy hybrydach. Jak bronić się przed nieuczciwymi złodziejami? Najlepsze sposoby na zabezpieczenie swoich katalizatorów znajdziecie TUTAJ. 

PILNE: To alternatywne paliwo do Diesla kosztuje tylko 4 zł/litr! Polacy zaczynają z niego korzystać

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News