PILNE: Masz Diesla z rocznika 2008-2018? Możesz dostać 54 tys. złotych odszkodowania!

PILNE: Masz Diesla z rocznika 2008-2018? Możesz dostać 54 tys. złotych odszkodowania!

Spaliny

Podaj dalej

Szykują się kolejne masowe pozwy kierowców jeżdżących samochodami z silnikami typu Diesel. Aż milion właścicieli może otrzymać od producenta ponad 54 tys. złotych odszkodowania (na głowę). Chodzi oczywiście o nielegalne urządzenia do manipulowania emisjami spalin. 

Diesel z tych roczników pod ostrzałem

19-letni-diesel-mercedes

Urządzenia oczkujące może sztucznie obniżać emisje w samochodach z silnikami typu Diesel. Wystarczy, że pojazd wykryje, że jest testowany. Oznacza to ni mniej ni więcej, że podczas jazdy w prawdziwym świecie, generuje zwiększone poziomy szkodliwych tlenków azotu. 

Teraz nawet milion brytyjskich właścicieli Mercedesów wyprodukowanych w latach 2008-2018 z silnikami typu Diesel będzie domagać się odszkodowania. Zarzuty te wynikają również ze skandalu Dieselgate, w którym Volkswagen i inni producenci instalowali urządzenia maskujące prawdziwe emisje. 

PILNE: Tankując to nowe paliwo samochód pali 3X więcej! Kierowcy są wściekli: „Nikt mnie o tym nie poinformował”

Firma prawnicza Slater and Gordon, która reprezentuje ponad 14 000 wnioskodawców powiedziała, że wartość każdego roszczenia może osiągnąć nawet 10 000 funtów (54 000 zł). Rzecznik firmy dodał: – Szacuje się, że w samej Wielkiej Brytanii może dotyczyć to 600 000 pojazdów Mercedesa. Potencjalny milion właścicieli może zgłosić roszczenie.

Mercedes będzie musiał wypłacić odszkodowanie?

mercedes-diesel-moc-moment

Pojazdy Mercedesa z silnikami typu Diesel, których dotyczy problem, zostały wyprodukowane w latach 2008-2018. Jednak Mercedes twierdzi, że będzie bronił się przed działaniami prawnymi. Pierwsza rozprawa ma odbyć się już w styczniu, a firma określa zarzuty jako bezpodstawne. 

W oświadczeniu czytamy: – Komisja Europejska wyraźnie nie znalazła dowodów na to, że istniała jakakolwiek umowa dotycząca używania zabronionych urządzeń oszukujących. 

Firma prawnicza dodaje, że kierowcy nadal mogą dołączyć do roszczenia, nawet jeśli kupili używany pojazd, którego dotyczy problem. Jeden z właścicieli, Ian Thompson, kupił swojego Mercedesa z zaledwie 5000 km przebiegu w 2014 roku. 77-latek powiedział, że od tego czasu miał problemy ze zużyciem paliwa i zawieszeniem samochodu. 

Spalanie nie takie, jak reklamowano

mercedes-suv-diesel

– Kupiłem to auto z myślą o środowisku. Mam 77 lat i chcę zrobić coś dla tej planety, zanim umrę. Reklamowano, że spalanie będzie na poziomie 4 l/100 km. A ja nie mogę go osiągnąć nawet jadąc w dół autostradą. Czuje się oszukany. Spalanie 5 – 5,5 l/100 km to maks, co da się zrobić. Jestem zły, bo zawieszenie uległo uszkodzeniu na środku drogi, a przedni zderzak dotykał podłoża. 

Kancelaria prawnicza twierdzi, że rzekoma urządzenia nie odzwierciedlają prawdziwej ilości emitowanych emisji. Dodaje, że silniki typu Diesel Mercedesa naruszają przepisy. W 2018 roku niemiecki Federalny Urząd Transportu Samochodowego stwierdził, że Mercedes instalował oprogramowanie oczkujące w swoich silnikach typu Diesel, aby uniknąć wymogów regulacyjnych. 

W 2019 roku spółka macierzysta Mercedesa, Daimler, została ukarana grzywną w wysokości 740 mln funtów za zaniedbanie i unikanie przepisów dotyczących emisji. 

PILNE: Tankując to nowe paliwo samochód pali 3X więcej! Kierowcy są wściekli: „Nikt mnie o tym nie poinformował”

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News