PILNE: Mandat 5000 zł za brak tego wpisu w prawo jazdy. Prawie milion kierowców zagrożonych

PILNE: Mandat 5000 zł za brak tego wpisu w prawo jazdy. Prawie milion kierowców zagrożonych

PILNE: Mandat 5000 zł za brak tego wpisu w prawo jazdy. Prawie milion kierowców zagrożonych

Podaj dalej

Prawie milion kierowców jest zagrożonych – mandat za brak zaktualizowanego prawo jazdy może wynieść nawet 5000 zł. Według najnowszych danych, setki tysięcy kierowców nie przedłużyło na czas prawy jazdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 

Wysoki mandat to nie jedyny problem

Według nowego dochodzenia ponad 900 000 kierowców ryzykuje mandat w wysokości 5000 zł. Wszystko za sprawą prowadzenia samochodu z prawem jazdy, które wygasło w zeszłym roku. 

Dochodzenie przeprowadzone przez brytyjską agencję informacyjną PA wykazało, że na początku września 926 000 osób w Wielkiej Brytanii miało prawo jazdy, które wygasło w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Odpowiada to około 2% wszystkich kierowców w kraju. Możliwe też, że część tych kierowców całkowicie zrezygnowała z prowadzenia pojazdu bez informowania wydziału. 

O ile nie istnieją szczególne powody medyczne, prawo jazdy zwykle obowiązuje w Wielkiej Brytanii do ukończenia przez kierowcę 70. roku życia. Następnie musi on co trzy lata składać wniosek o odnowienie prawa jazdy. Jednakże, dokument jako taki musi być odnawiany co 10 lat, aby upewnić się, że zdjęcie jest w miarę aktualne. 

Jazda bez dokumentu

Niezwrócenie wygasłego prawa jazdy jest wykroczeniem zgodnie z ustawą o ruchu drogowym z 1988 roku. Może zostać ukarane – mandat to nawet 5000 zł. Jeśli kierowcy będą jeździć z nieaktualnym prawem jazdy, to tak, jakby jechali zupełnie bez ważnego dokumentu. 

DVLA twierdzi, że wysyła pisma do kierowców na 56 dni przed wygaśnięciem ich prawa jazdy, aby ostrzec ich i przypomnieć o odnowieniu. Dochodzenie PA wykazało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy 2,5 miliona kierowców nie odnowiło swojego prawa jazdy. 

Philipp Gomm z RAC powiedział: – Istnieją dobre powody, aby aktualizować licencje, wykraczając poza podstawowy wymóg prawny. Są również powszechnie akceptowaną formą dowodu tożsamości i z pewnością będą wymagane, jeśli kiedykolwiek zostaniesz zatrzymany przez policję. 

– Odnowienie daje również ludziom możliwość oceny, czy nadal są w stanie prowadzić samochód. Uważamy, że istnieją dobre argumenty za połączeniem obowiązkowego badania wzroku z procesem, aby upewnić się, że wszyscy jesteśmy bezpieczni na drodze. Choć rząd powinien pomóc w utrzymaniu jak najniższych kosztów dla kierowców. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News