PILNE: Mandat 500 zł za to popularne i "proste" wykroczenie. Nowe rozwiązanie to prawdziwy bat na kierowców

PILNE: Mandat 500 zł za to popularne i "proste" wykroczenie. Nowe rozwiązanie to prawdziwy bat na kierowców

dodatek węglowy węgiel dopłata świadczenie dofinansowanie

Podaj dalej

Używanie telefonu komórkowego podczas jazdy to z pewnością jedno z najbardziej niebezpiecznych wykroczeń. Ludzie są uzależnieni od swoich telefonów i niestety dotyczy to większości z nas. Mandat za takie wykroczenie w Polsce wynosi 500 zł i 5 punktów karnych, jednak nie jest wystawiany zbyt często. To jednak może się wkrótce zmienić. 

Mandat 500 zł za jazdę z telefonem

korzystać telefon podczas jazdy samochód prowadzenie mandat przepisy
fot. pixabay

Sięgamy po swoje telefony nie tylko w chwilach nudy, ale także podczas oglądania meczu piłkarskiego, czy wyścigu F1 w telewizji. Niestety, ale sięgamy po nie także za kierownicą. Tym samym świadomie narażamy się na wysoki mandat, ale przede wszystkim – narażamy wszystkich innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. 

Już wkrótce może się jednak pojawić rozwiązanie tego problemu. Jest oparte na sztucznej inteligencji i pochodzi z australijskiej firmy Acusensus. W 2022 r. sztuczna inteligencja nie odnosi się już tylko do wirtualnych przeciwników w grze, a jej znaczenie jest bardzo szerokie.

Acusensus specjalizuje się w sztucznej inteligencji i wykorzystał ją do stworzenia narzędzia zapobiegającego telefonowaniu podczas jazdy. Jest ono używane m. in. w Australii już od 2019 roku.

Kamera zerknie do naszego samochodu?

mandaty dla kierowców za jazde z telefonem
mandaty dla kierowców za jazde z telefonem

Sposób działania systemu polega na umieszczeniu kamery wysoko na dużej belce, która wisi nad drogą. Z tego punktu kamera może „zajrzeć” do przejeżdżającego samochodu, a dzięki algorytmom AI może określić, czy kierowca trzyma w ręce telefon czy nie. Jeśli tak, robi zdjęcie i wysyła je do odpowiednich władz. A te po sprawdzeniu zdjęcia mogą wystawić kierowcy mandat. W Polsce wynosi on dzisiaj 500 zł i 5 punktów karnych. 

Oczywiście, kamery „obsługiwane przez rząd” i wpatrujące się w nasze telefony mogą być postrzegane jako naruszenie prywatności i wolności. Jednak w świecie, w którym na drogach giną tysiące ludzi, wolność się komplikuje. 

Problem jest realny

korzystać telefon podczas jazdy samochód prowadzenie mandat przepisy
fot. pixabay

Jedynym sposobem, w jaki możemy zapewnić sobie wolność, może być zapewnienie, że działania jednej osoby z telefonem w ręce nie będą miały konsekwencji dla innych. To oznacza, że muszą istnieć przepisy i środki zapobiegawcze, aby upewnić się, że konsekwencje nie są zbyt niebezpieczne. 

Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w Polsce? Problem z pewnością jest realny, a kierowców z telefonem w ręce na naszych drogach nie brakuje. Mandat 500 zł i 5 punktów karnych powinien być wystawiany za to naruszenie zdecydowanie częściej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News