PILNE: Mandat 1500 zł za tablice rejestracyjne! Wielu kierowców otrzyma go w pełni świadomie

PILNE: Mandat 1500 zł za tablice rejestracyjne! Wielu kierowców otrzyma go w pełni świadomie

przepisy--tablice-rejestracyjne

Podaj dalej

Mandat za niewłaściwe tablice rejestracyjne kiedyś wynosił zaledwie 50 zł, jednak od tego roku grzywna wzrosła nawet do 1500 zł. W zależności od rodzaju wykroczenia, możemy dostać ogromną karę. Wielu kierowców dostanie ten mandat lub grzywnę w pełni świadomie. 

Wysoki mandat za tablice rejestracyjne

Od 1 marca nowe tablice rejestracyjne
fot. stock.adobe.com – Tomasz Warszewski

Tablice rejestracyjne stanowią duży ból głowy dla wielu entuzjastów motoryzacji. Kierowcy kochający swoje samochody nienawidzą tablic rejestracyjnych, które jak twierdzą, szpecą ich samochody. To oczywiście kwestia gustu, ale rzeczywiście wiele samochodów wygląda dużo ładniej bez tablic. 

Inną kwestią jest to, że część ściąga lub zakrywa je po to, aby nie dostać zdjęcia z fotoradaru. Niegdyś mandat za brak tablic rejestracyjnych wynosił zaledwie 50 zł, więc kierowcy mieli to wkalkulowane w koszta. Teraz może stanowić to ogromny problem. 

Najwyższy wymiar kary to 1500 zł jeśli nasz pojazd nie będzie miał ani tablic rejestracyjnych, ani nalepki kontrolnej na szybie. Jak wyglądają konkretne mandaty za tablice rejestracyjne?

Różne rodzaje mandatów w taryfikatorze

przepisy-naklejka-tablice-rejestracyjne
fot. freepik

Zakrywanie tablic – 500 zł – ten mandat może nałożyć nie tylko policja, ale również Krajowa Administracja Skarbowa. Oznacza to, że jeśli będziemy jechać autostradą kontrolowaną przez GDDKiA, dostrzeże nas samochód KAS, możemy mieć problem. 

Ozdabianie tablic – 500 zł – to analogiczna sytuacja jak powyżej. Jeśli chcesz ozdobić swoją tablicę logotypem ulubionego klubu piłkarskiego, lepiej tego nie rób. 

Zmiana pozycji tablicy – 500 zł – wielu kierowców umieszcza swoje tablice nie w miejscach przeznaczonych do tego konstrukcyjnie. Taki proceder również będzie kosztował nas niemałe pieniądze. 

Użycie niewłaściwych tablic – 300 zł – to jeden z najtańszych mandatów na tej liście, dotyczy tablic przygotowanych przez zewnętrzne firmy, wydrukowane na drukarkach 3D, czy umieszczenie mniejszej tablicy niż wyznaczona konstrukcyjnie.

Brudne tablice – 100 zł – za nieczytelne, zabrudzone tablice. 

Jazda bez tablic lub bez naklejki – 1500 zł – jak wspomnieliśmy wyżej, za jazdę bez tablic grozi nam najwyższa kara. Nie wystarczy ich wozić w bagażniku, czy położyć na desce rozdzielczej. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News