PILNE: LPG droższe niż Diesel! Cena za autogaz nawet 9,50 zł/litr - kierowcy są przerażeni

PILNE: LPG droższe niż Diesel! Cena za autogaz nawet 9,50 zł/litr - kierowcy są przerażeni

lpg autogaz paliwo

Podaj dalej

LPG znów jest na ustach wszystkich – paliwo, które miało być tanią alternatywą dla benzyny, czy Diesla, drożeje. W niektórych miejscach na świecie dochodzi już do kuriozalnych sytuacji, gdzie gaz dla samochodów jest droższy niż olej napędowy. 

LPG podrożeje?

lpg gaz autogaz
fot. freepik.com

W momencie, w którym Gazprom zakręcił Polsce kurek z gazem, kierowcy zaczęli się zastanawiać, jak wpłynie to na ceny LPG. Na ten moment nie obserwujemy jeszcze znacznych podwyżek, choć autogaz faktycznie podrożał o kilka groszy w ostatnich dniach. 

Dużo bardziej kuriozalna sytuacja ma miejsce we Włoszech. Tam gaz ziemny (metan), czyli dość popularna w Italii alternatywa dla LPG, kosztuje już więcej niż LPG. Autogaz kosztuje bowiem 2,05 euro, czyli 9,60 zł za litr. 

W Polsce LPG wciąż kosztuje w okolicach 4 zł/litr, więc kierowcy narazie mogą czuć się w miarę bezpiecznie. Oczywiście nie ma również żadnych podstaw do tego, aby obawiać się, że gazu zabraknie. Polska już od dawna przygotowywała się do uniezależnienia od Rosji, a nasze umowy z Gazpromem kończyły się z końcem tego roku kalendarzowego. 

Domagają się obniżki podatku VAT

lpg-paliwo-ceny-paliw
fot. freepik

Sytuacja we Włoszech zaczyna się jednak wymykać spod kontroli. Na początek maja dystrybutorzy gazu ziemnego, zamiennika dla LPG, zapowiedzieli liczne strajki. Domagają się oni od rządu obniżki VAT na ten rodzaj paliwa, który w zamyśle miał być tańszy i bardziej ekologiczny od oleju napędowego. 

O ile ten drugi argument wciąż jest aktualny, o tyle autogaz wcale nie jest teraz tańszy od oleju napędowego czy benzyny. Dotyka to zarówno prywatnych kierowców, ale też firmy. Wiele środków komunikacji miejskiej we Włoszech zasilanych jest popularnym tam CNG. Przy takich cenach wkrótce kierowcy zaczną po prostu „nie wyrabiać”. 

Łańcuch dostaw metanu do pojazdów silnikowych to około 20 tysięcy pracowników. Mają oni swoje rodziny, punkty sprzedaży. Wszystko to przynosi teraz małe zyski, bo firmy wybrały metan, który miał być tanim paliwem – czytamy w komunikacie prasowym stowarzyszenia, które zapowiedziało strajki. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News