PILNE: Kara więzienia za podwójne przekroczenie prędkości. A do tego potężny mandat!

PILNE: Kara więzienia za podwójne przekroczenie prędkości. A do tego potężny mandat!

mandat-policja-stary samochód

Podaj dalej

Po wprowadzeniu w Polsce nowego taryfikatora mandatów, wielu kierowców narzekało, że jest on zbyt surowy. Wystarczy jednak spojrzeć na kary czekające na kierowców w innych miejscach na świecie i okaże się, że nasz wymiar sprawiedliwości wciąż jest całkiem łagodny. Kara więzienia za podwójne przekroczenie prędkości? I jeszcze do tego ogromny mandat.

Mandat? Więzienie? A może to i to?

Niektóre stany w USA są bardziej rygorystyczne od innych, jeśli chodzi o przekraczanie prędkości. Perspektywa spędzenia nocy, czy dwóch w więzieniu skutecznie odstrasza kierowców przed kilkoma radosnymi momentami przyspieszenia na publicznej drodze. Ale oprócz tego, można się spodziewać, że mandat również będzie wysoki, prawda?

Do dość nietypowej sytuacji doszło ostatnio w Oklahomie, gdzie kierowca Dodge’a Challengera Hellcat przekroczył prędkość o… 150 km/h. Kierowca dostał mandat w wysokości zaledwie 450 dolarów (2000 zł) i wezwanie na Twitterze. 

Szczegóły sytuacji zostały opublikowane na Twitterze przez patrol autostradowy z Oklahomy. Choć oczywiście złapanie pirata drogowego to dobra rzecz, nie możemy uwolnić się od myśli, że został on potraktowany zbyt łagodnie. Poniższego posta możecie znaleźć tutaj:

Czy takie przepisy są okej?

Aby dać jakiś kontekst, inne stany nie są tak pobłażliwe. Na przykład Virginia nakłada mandat 6 dolarów za każdą milę na godzinę przekroczenia prędkości. Ale to dopiero początek. Jazda z prędkością większą niż 125 km/h może oznaczać już mandat za lekkomyślną jazdę. Różne inne stany różnie traktują kierowców, ale w większości, jeśli przekroczysz o więcej niż 50 mil na godzinę, najprawdopodobniej trafisz do więzienia. 

Zakładając, że policjanci stanu Oklahoma precyzyjnie zidentyfikowali samochód, Challanger Hellcat z 2022 r. ma moc 717 KM. Choć są oczywiście jeszcze mocniejsze wydania, takie jak Hellcat Redeye o mocy prawie 800 KM. Niezależnie od tego, jak mocny by nie był to samochód, droga publiczna to nie miejsce do takiego rodzaju jazdy. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News