PILNE: Jesteś zaszczepiony i chcesz wyjechać za granicę? Od dziś (2 lutego) wchodzą nowe przepisy!

PILNE: Jesteś zaszczepiony i chcesz wyjechać za granicę? Od dziś (2 lutego) wchodzą nowe przepisy!

obowiązkowe szczepienia paszport covidowy

Podaj dalej

Komisja Europejska ogłosiła dziś nowe przepisy dotyczące unijnego świadectwa szczepień. Chcesz wyjechać za granicę? Koniecznie zapoznaj się z nowymi przepisami, które obowiązują od 1 lutego 2022 roku. 

Nowe przepisy dla zaszczepionych

austria obowiązkowe szczepienia szczepienie covid narty wyjazd
fot. pixabay

Unia Europejska wprowadza nowe przepisy, w myśl których certyfikaty szczepień przeciwko COVID-19 ważne są tylko przez 9 miesięcy. W wydanym dziś komunikacie prasowym KE zauważa, że jednolity okres akceptacji świadczeń zapewni, że państwa członkowskie będą mogły łatwiej koordynować środki podróżowania w związku z COVID-19. 

Okres ważności oparto na dostępnych dowodach naukowych oraz obiektywnych kryteriach.

Ten okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. Zgodnie z nimi dawki przypominające są zalecane najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień. Certyfikat pozostanie ważny przez dodatkowy 3-miesięczny okres karencji poza te sześć miesięcy. Po to by zapewnić, że krajowe kampanie szczepień będą mogły się dostosować – wyjaśnia Komisja. 

obowiązkowe szczepienia paszport covidowy
fot. pixabay

Dane ujawnione przez Komisję pokazują, że do tej pory w UE wydano 807 mln cyfrowych certyfikatów COVID UE. Ponad 60 krajów i terytoriów na pięciu kontynentach przystąpiło do systemu, za pomocą którego te certyfikaty są sprawdzane i weryfikowane. 

Unia Europejska dostosowuje szczepienia

Według Komisji, wraz z nowym okresem ważności świadectw szczepień, dawki przypominające będą odnotowane w świadectwach. Dawki przypominające w serii szczepień dwuzdawkowych będą zapisywane jako 3/3, natomiast dawki przypominające zaszczepionych jednodawkowych zostaną zapisane jako 2/1. 

Aby zapewnić wystarczającą ilość czasu na techniczne wdrożenie okresu akceptacji i kampanie szczepień przypominających w państwach członkowskich, te nowe przepisy będą obowiązywać od 1 lutego 2022 roku – zauważa Komisja. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News