PILNE: Jest przełom ws. cen paliw! OPEC podjął historyczną decyzję - wracamy do normalności

PILNE: Jest przełom ws. cen paliw! OPEC podjął historyczną decyzję - wracamy do normalności

paliwo-pelny-bak-ceny-ropy-spadaja

Podaj dalej

Po nieco ponad dwóch tygodniach wojny w Ukrainie, mamy pierwsze oznaki ulgi w cenach ropy. Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą, aby OPEC zwiększył produkcję. Co to oznacza dla nas? Czy i kiedy paliwo wróci do normalnych cen?

Paliwo w końcu wróci do normalnych cen?

paliwo ceny paliw cena diesel benzyna polacy znaleźli sposób na podwyżki cen
fot. pixabay

Rynek ropy jest ostatnio bardzo ciasny. Niewielu producentów chce, albo jest w stanie, zastąpić rosyjską ropę zakazaną przez Stany Zjednoczone i powoli odrzucaną przez inne kraje. Z pomocą mogą przyjść Zjednoczone Emiraty Arabskie. Od kogo będziemy zatem brać teraz paliwo?

Ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Waszyngtonie, Yousef Al Otaiba, powiedział dla CNN w środę, że kraj chce zwiększyć wydobycie ropy naftowej. Będzie również zachęcać OPEC (Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową) do zwiększenia dostaw. 

Jego komentarze spowodowały, że już w środę ceny ropy zaczęły spadać. W USA za baryłkę trzeba było wczoraj zapłacić 109 dolarów, co oznacza spadek o 12%. To największy jednodniowy spadek od prawie dwóch lat. 

Ważna decyzja OPEC

Bezpłatne paliwo dla uchodźców
fot. freepik.com – plusonevector

Jeśli ZEA przekonają swoich partnerów do odkręcenia kurków, oznaczałoby to duży zwrot dla OPEC. Ten zgodził się trzymać planu stopniowego dodawania ropy na rynek, przeciwstawiając się presji ze strony rozwiniętych gospodarek, aby zrobić więcej w celu obniżenia cen. 

W ubiegłą środę OPEC+ ogłosił w oświadczeniu, że zwiększy produkcję o 400 000 baryłek dziennie w kwietniu. To niewielki ułamek 10 milionów baryłek dziennie wydobycia w Rosji. Kartel nazwał rynek „dobrze zrównoważonym”, mimo że paliwo podrożało o 30% w ciągu ostatnich 2 tygodni. 

Rynek energii musi być stabilny

Robert Yawger, wiceprezes ds. Kontraktów terminowych na energię w Mizuho Securities powiedział dla CNN: – Zjednoczone Emiraty Arabskie pękły. Były jednym z ostatnich przeciwników. Teraz możemy spodziewać się, że Saudyjczycy powiedzą to samo. 

OPEC jest w stanie szybko zwiększyć podaż na paliwo. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie mają wolne moce produkcyjne. Otaiba powiedział: – Opowiadamy się za zwiększeniem produkcji i będziemy zachęcać do tego OPEC. ZEA są niezawodnym i odpowiedzialnym dostawcą energii na rynki światowe od ponad 50 lat. I wierzą, że stabilność na rynkach energii ma kluczowe znaczenie dla światowej gospodarki. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News