PILNE: Jest nowy rekord! Paliwo kosztuje tu 9,80 zł/litr, a LPG prawie 4 zł. Sytuacja wymyka się spod kontroli...

PILNE: Jest nowy rekord! Paliwo kosztuje tu 9,80 zł/litr, a LPG prawie 4 zł. Sytuacja wymyka się spod kontroli...

paliwo-ceny-benzyna-lpg-diesel

Podaj dalej

Paliwo na stacjach benzynowych drożeje z dnia na dzień, a cena 6 zł/litr wkrótce będzie tą, którą kierowcy zapłacą z uśmiechem na ustach. Ceny na stacjach rosną od tygodni, a zjawisko to wykracza daleko poza granice Polski. Znaleźliśmy najdroższe paliwo w całej Europie. Kogo na to  w ogóle stać?

Paliwo za prawie „dychę”

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek

Ceny paliw rosną od tygodni, a najdroższe paliwo we Włoszech kosztuje już 9,80 zł/litr. Włoskie Ministerstwo Przemian Ekologicznych obliczyło, że średnia cena osiągnęła nowy szczyt, bijąc poprzedni rekord z października 2014 roku. 

PILNE: Rząd wprowadza program dopłat na paliwo! Ogromna grupa kierowców może liczyć na dofinansowanie

Paliwo jest tak drogie ze względu na wiele czynników. Tendencja wzrostowa wpływa negatywnie na całą sieć, a najdroższe paliwo jest oczywiście na… autostradach. We Włoszech dodatkowo stacje paliw na drogach szybkiego ruchu i autostradach obciążone są tantiemami wypłacanymi dealerom. 

Od pewnego czasu na włoskich stacjach w wielu dystrybutorach padła granica 2 euro/litr (9,14 zł/litr). Kolejne wzrosty na jednej z najczęściej uczęszczanych autostrad między Rzymem a Mediolanem oznaczają, że średni koszt paliwa jest już dużo wyższy. 

diesel benzyna lpg paliwo

Najdroższa stacja benzynowa

Odnosząc się do danych zebranych przez Ministerstwo Rozwoju, biorąc pod uwagę tylko ceny zaktualizowane przez operatorów w ciągu ostatnich kilku dni, średnia cena za litr wynosi teraz 9,30 zł/litr. Najdroższa na całej trasie jest stacja benzynowa Somaglia w prowincji Lodi, gdzie paliwo kosztuje już 9,80 zł/litr. 

Najtańszą stacją benzynową na trasie Rzym-Mediolan jest Sesto Fiorentino, gdzie litr benzyny kosztuje 8,13 zł/litr. Jest to jednocześnie najtańsza stacja na całej sieci włoskich autostrad. Najdroższe paliwo znajduje się z kolei w pobliżu Triestu. Stacja paliw Duino Cud przy autostradzie A4 ma ceny na poziomie 10,20 zł/litr. 

diesel paliwo benzyna

LPG też kiepsko

W Polsce wciąż możemy zatankować poniżej poziomu 6 zł/litr, jednak wydaje się, że ceny nie przestaną rosnąć. Nie pomogą temu na pewno zbliżające się święta: Wszystkich Świętych i Bożego Narodzenia. Jadąc do rodziny będziemy musieli zatankować samochód, a popyt na paliwo znów będzie bardzo duży. 

Duże problemy mają także kierowcy jeżdżący na LPG. W Polsce to paliwo kosztuje już średnio 3 zł/litr, jednak to wciąż dużo lepiej niż we Włoszech, gdzie jest ono równie popularne. Włoscy kierowcy za litr LPG muszą zapłacić między 0,81 a 0,83 euro – czyli około 3,80 zł/litr. 

PILNE: Rząd wprowadza program dopłat na paliwo! Ogromna grupa kierowców może liczyć na dofinansowanie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News