PILNE: Historyczna decyzja! Volkswagen kończy sprzedaż samochodów z silnikami benzynowymi i typu Diesel

PILNE: Historyczna decyzja! Volkswagen kończy sprzedaż samochodów z silnikami benzynowymi i typu Diesel

volkswagen-obiecuje czystego diesla 2

Podaj dalej

Jeśli mieliście jeszcze nadzieję, że benzyna czy Diesel przetrwają, to właśnie te nadzieje legły w gruzach. Volkswagen, jeden z największych producentów na całym świecie, właśnie zapowiedział koniec sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. 

Volkswagen przechodzi na elektryczność

volskwagen-nowa-marka-scout-2
fot. Volkswagen

Niemiecka marka ogłosiła, że od 2024 roku będzie sprzedawała tylko samochody elektryczne. Narazie w Norwegii, która jest wiodącym krajem na świecie jeśli chodzi o sprzedaż pojazdów elektrycznych. W 2021 roku 64,5% wszystkich samochodów sprzedanych w Skandynawii było w pełni elektrycznych. 

Pomimo byli głównym eksporterem ropy, Norwegia jest jednym z najbardziej zrównoważonych krajów świata. W ciągu ostatnich 10 lat kraj mocno zainwestował w energię odnawialną i infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. 

Norweski rząd oferuje również wiele zachęt dla pojazdów elektrycznych. Wśród nich znajdziemy m. in. zwolnienia z podatku VAT, czy możliwość jazdy po buspasach. Ogólnie rzecz biorąc, w Norwegii o wiele bardziej opłacalny jest zakup elektryka niż benzyny, hybrydy czy klasycznego silnika typu Diesel. 

Volkswagen podnosi ceny samochodów
Volkswagen

Diesel? Benzyna? Norwedzy nie kupią nawet hybrydy

Noweski Postsen napisał: – Volkswagen zamknie wszelką sprzedaż samochodów benzynowych, typu Diesel, czy hybryd w Norwegii od 1 stycznia 2024 roku. Dyrektor importera Ulf Tore Hekneby ogłosi to wydarzenie w najbliższy czwartek. 

W pierwszej połowie 2022 roku najlepiej sprzedającym się pojazdem elektrycznym w Norwegii była Tesla Model Y. Tuż za nim uplasowały się Volkswagen ID.4 i Skdoa Enyaq. Co ciekawe, sprzedaż Tesli Model 3 znacznie spadła w Norwegii – prawdopodobnie z powodu pojawienia się konkurencji, jak np. BMW i4.

Oprócz ID.4, Volkswagen oferuje w Norwegii także ID.3 hatchback i ID.5 „SUV coupé”. Dwa lata temu ID.3 był przez krótki czas najlepiej sprzedającym się elektrykiem w Norwegii. Nadchodzący ID. Buzz jest już wyprzedany na przyszły rok, a Norwegia jest jego głównym miejscem docelowym – nawet przed Niemcami. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News