PILNE: Historyczna decyzja Unii Europejskiej. Nowe paliwo na naszych stacjach jeszcze w tym roku!

PILNE: Historyczna decyzja Unii Europejskiej. Nowe paliwo na naszych stacjach jeszcze w tym roku!

ursula-von-der-leyen-paliwo-z-rosji

Podaj dalej

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, zapowiedziała dziś w Strasburgu nowy pakiet sankcji na Rosję. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej uderzyć w rosyjską gospodarkę i uniemożliwić Putinowi dalsze prowadzenie wojny z Ukrainą. Chodzi rzecz jasna o paliwo. 

Paliwo – absolutny zakaz importu rosyjskiej ropy

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

O tym mówiło się już od dłuższego czasu. Szefowa Komisji Europejskiej w swoim wystąpieniu przedstawiła propozycję zakazu importu jakiejkolwiek ropy naftowej od Rosji. Ze względu na bezpieczeństwo część krajów Unii, tych najbardziej zależnych od rosyjskiej ropy, będzie przechodzić transformację w dłuższym okresie. 

Mimo to, paliwo które tankujemy w całej Unii, do końca roku ma już w ogóle nie pochodzić z Rosji. Czy wpłynie to na ceny paliw? Na to pytanie odpowiedź poznamy zapewne dopiero, gdy zakaz wejdzie w życie.

von der Leyen przyznała również, że wprowadzanie sankcji musi być prowadzone bardzo ostrożnie, aby utrzymać silną europejską gospodarkę. Ta ma pozwolić na pomoc i odbudowę Ukrainy, o których mówiła w swoim przemówieniu szefowa Komisji Europejskiej.

Polski bon na paliwo wystartował
fot. freepik.com – plusonevector

Nowe sankcje i pakiet pomocowy dla Ukrainy

Ursula von der Leyen: – Te wszystkie kroki mają na celu aby gospodarka rosyjska nie mogła się rozwijać. Putin chciał wymazać Ukrainę z mapy, nie uda mu się to. Wręcz odwrotnie. Ukraina podniosła się dzięki odwadze i jedności. Putin powoduje, że tonie Rosja. Chcemy, aby Ukraina wygrała tę Rosję. Jednocześnie chcemy zapewnić warunki sukcesu Ukrainie po wojnie – pomoc i odbudowa. Wsparcie krótkoterminowe, aby Ukraina mogła sobie poradzić ze skutkami wojny. Będzie to pakiet pomocy, bezpośrednie wsparcie finansowe. Ponadto zaproponowaliśmy znieść wszelkie cła na import na okres 12 miesięcy. To może nie być wystarczające, ponieważ PKB Ukrainy spadnie nawet o 40% w tym roku. Ukraina potrzebuje 5 mld euro co miesiąc, aby kraj mógł normalnie funkcjonować – wypłacać świadczenia, usługi publiczne. Ale nie możemy tego zrobić sami, więc cieszę się, że Stany Zjednoczone ogłosiły ogromne wsparcie. I my jako Europa też musimy się do tego przyłożyć. W drugiej fazie, szeroka odbudowa. Skala zniszczeń jest niewyobrażalna. Infrastruktura publiczna musi być odbudowana. Oczywiście, w warunkach wojny trudno jest oceniać, ale mówimy o kilkuset miliardach euro. Tutaj Europa ma odpowiedzialność wobec Ukrainy, ponieważ z naszym wsparciem i instytucjami finansowymi świata i innymi partnerami, Ukraina może odbudować swój kraj dla przyszłych pokoleń. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News