PILNE: Historyczna decyzja Unii Europejskiej! Samochody z silnikami benzynowymi i typu Diesel ZAKAZANE

PILNE: Historyczna decyzja Unii Europejskiej! Samochody z silnikami benzynowymi i typu Diesel ZAKAZANE

diesel-rura-wydechowa-filtr-dpf

Podaj dalej

Choć mówiło się o tym już od ładnych kilku lat, nikt tak naprawdę nie sądził, że w końcu do tego dojdzie. Niemniej, Unia Europejska podjęła decyzję, a dyskusja trwała 16 godzin. Ostatecznie jednak dojdzie do zakazu sprzedaży samochodów benzynowych i tych z silnikami typu Diesel. To koniec. 

Benzyna i Diesel przejdą na śmietnik historii

niemiecki-suv-spalanie-diesel
fot. Mercedes

29 czerwca Unia Europejska podjęła historyczną decyzję. Parlament Europejski zadecydował o wprowadzeniu zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i typu Diesel. Wejdzie on w życie od 2035 roku. 

Możemy się jednak spodziewać, że „faktyczny” zakaz wejdzie w życie sporo wcześniej. Producenci muszą przygotować się do braku silników spalinowych w swoim portfolio, co oznacza, że będą jeszcze szybciej wycofywać znaczki „benzyna” i „Diesel” ze swoich ofert. To oznacza, że jeszcze przed tą datą możemy nie mieć po prostu wyboru. 

samochód paliwo benzyna diesel oszczędności spalanie
fot. pixabay

Samochody elektryczne będą coraz bardziej popularne na naszych drogach, jednak jest jeszcze światełko w tunelu. UE zostawiła otwartą furtkę dla silników spalinowych napędzanych alternatywnymi paliwami. Wśród tych najbardziej prawdopodobnych możemy wymienić wodór oraz paliwa syntetyczne. Niemniej, wydaje się, że samochody elektryczne są dużo bardziej prawdopodobne.

Co dalej? 

Diesel i benzyna zakazane w Parlamencie Europejskim
fot. EP / Alain Rolland

Benzyna i Diesel odchodzą zatem na śmietnik historii. Technologia, która przez lata została rozwinięta do maksimum jej możliwości, tak naprawdę jest dziś czysta i ekologiczna, odchodzi. W miejsce wciąż raczkujących elektryków, braku infrastruktury i zasięgów 300 kilometrów na jednym ładowaniu. 

Oczywiście, do 2035 roku pewnie jeszcze sporo się zmieni, ale problemy wymienione powyżej trapią nawet bardziej rozwinięte w tym względzie kraje jak Holandia, czy Niemcy. Nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie ładowarka znajduje się na każdym rogu, kierowcy nie są zbyt chętni do przesiadki na „czystą energię”. Więcej o dzisiejszej historycznej decyzji Unii Europejskiej przeczytacie TUTAJ. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News