PILNE: Google Maps w poważnych tarapatach. Aplikacja zniknie z naszych telefonów?

PILNE: Google Maps w poważnych tarapatach. Aplikacja zniknie z naszych telefonów?

google maps nawigacja

Podaj dalej

Google Maps i Waze to obecnie dwie najbardziej popularne aplikacje nawigacyjne na świecie i obie należą do giganta Google. Choć są one dostępne bezpłatnie dla użytkowników, firma zarabia dzięki rozwiązaniom oferowanym programistom ogromne pieniądze. A Google Maps znalazł się teraz w ogromnych tarapatach. 

Problemy Google Maps z prawem 

google maps facebook instagram whatsapp awaria
fot. pixabay

Zgodnie z niedawnym pozwem złożonym w amerykańskim sądzie okręgowym, Google zastosował praktyki antykonkurencyjne. Pozwoliły one firmie pobieranie wyższych opłat za niektóre usługi dostępne dla programistów w Google Maps. 

Mówiąc dokładniej, proponowane powództwo zbiorowe twierdzi, że Google Maps są rzeczywiście dostępne bezpłatnie. Ale programiści, którzy muszą korzystać z ich interfejsu API, są zmuszeni do radzenia sobie z wieloma ograniczeniami i rosnącymi kosztami. Według raportu ogólne ceny wzrosły o co najmniej 1400% w ciągu ostatnich czterech lat. 

Waze również w opałach

Google Maps nie jest jedyną aplikacją, która generuje problemy dla firmy macierzystej. Nazwa Waze również została wymieniona w pozwie. Trzy firmy, które wszczęły proces twierdzą, że przejęcie Waze przez Google zapewniło firmie jeszcze większą siłę rynkową. 

google maps youtube gmail android telefon
fot. pixabay

Waze to jedna z najlepszych alternatyw dla Google Maps – kupując firmę, Google zbudowało monopol. Ten pozwolił im zablokować programistów w swoim ekosystemie. 

Gigant wyszukiwania nie odpowiedział na twierdzenia, ale nie są to pierwsze tego typu problemy Google’a. Mają już doświadczenie w praktykach antykonkurencyjnych. A co najważniejsze, oskarżenia antymonopolowe dotyczące Google Maps stają się dziś coraz bardziej powszechne. 

Kolejne udoskonalenia Google Maps

Google kontynuuje jednak rozwijanie swojej aplikacji. Czy zniknie ona z naszych telefonów? Na ten moment wydaje się to być bardzo mało prawdopodobne. Na początku tego miesiąca aplikacja otrzymała kolejny szereg update’ów. 

google-maps

Aplikacja będzie teraz wyświetlać znaki stopu i informacje o sygnalizacji świetlnej bezpośrednio podczas nawigacji. Funkcje te mają być wprowadzane stopniowo w niektórych regionach na całym świecie. 

Aplikacja otrzymała również bardziej szczegółowe mapy z naciskiem na rzeczy, które ułatwiają znalezienie dokładnych lokacji. Poprawione zostały także rozmiary pasów rozdzielających jezdnię, chodników, czy przejść dla pieszych. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News