PILNE: Europa zabierze rosyjskim oligarchom luksusowe samochody! Gdzie trafią limuzyny?

PILNE: Europa zabierze rosyjskim oligarchom luksusowe samochody! Gdzie trafią limuzyny?

mercedes-maybach-pullman-guard

Podaj dalej

Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę Unia Europejska wprowadziła szereg sankcji wobec reżimu Putina. W poniedziałek 28 lutego 2022 roku prezydent Francji, Emmanuel Macron zwołał radę obrony, podczas której podjęto decyzję o zamrożeniu wszystkich aktywów rosyjskiego banku centralnego. Jak to będzie wyglądać w rzeczywistości?

Rosja straci swoje aktywa

Pod koniec Rady, Bruno Le Maire (Minister Gospodarki, Finansów i Rozwoju) przemówił i ogłosił, że będzie kontynuował „inwentaryzację aktywów finansowych, nieruchomości, jachtów, luksusowych pojazdów, które należą do rosyjskich osobistości w związku z europejskimi sankcjami. 

Minister zadeklarował także spis „wszystkich rosyjskich osobistości posiadających aktywa we Francji. Będzie można wpisać ich na listę sankcji europejskich ze względu na ich bliskość do rosyjskiej władzy. 

Celem tego manewru jest osłabienie rosyjskiej potęgi poprzez zajęcie wszystkich tych aktywów. – Będziemy mieć uprawnienia do zajmowania wszystkich tych aktywów – dodał minister gospodarki i finansów. 

Problemy producentów

Po kryzysie covidowym wojna na Ukrainie mocno uderza w przemysł motoryzacyjny. Na przykład grupa Volkswagena ogłosiła zamknięcie na kilka dni dwóch niemieckich fabryk (Zwicaku i Drezno). Powód? Brak dostaw od ukraińskich dostawców. 

– Kilku dostawców z zachodniej Ukrainy należy do globalnej sieci grupy – powiedział rzecznik Volkswagen Group. Obecna sytuacja „może powodować problemy w łańcuchach dostaw”, a co za tym idzie „korekty w produkcji niektórych zakładów”. 

Bardzo narażona na sytuację na Ukrainie jest również francuska grupa Renault. Kontrolują oni Avtovaz, który produkuje m. in. samochody marki Łada. Rosja jest „drugim rynkiem producenta pod względem wielkości sprzedaży” – podaje strona Boursier.com. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News