PILNE: Europa opóźnia zakaz silników benzynowych i Diesla! Termin znów się wydłużył

PILNE: Europa opóźnia zakaz silników benzynowych i Diesla! Termin znów się wydłużył

diesel

Podaj dalej

Wprowadzenie zakazu silników typu Diesel wcale nie będzie tak proste, jakby się mogło wielu rządzącym wydawać. Jedna z najważniejszych europejskich stolic, jeśli chodzi o regulacje ekologiczne, musiała odłożyć w czasie wprowadzenie nowych przepisów. 

Benzyna i Diesel na dłużej w mieście?

Zakaz Diesla i samochody elektryczne to nie najważniejsze elementy przyszłości motoryzacji
fot. freepik.com

Paryż niedawno ogłosił, że zakaże poruszania się po mieście jednośladów z silnikami spalinowymi. Miał to być pierwszy krok dla dalszego zakazu benzyny i silnika typu Diesel w samochodach osobowych. 

Francja podjęła szereg środków regulacyjnych w celu zmniejszenia swojego śladu węglowego. Są m. in. radary dźwiękowe i kamery 360, które mają pomóc zmniejszyć zanieczyszczenie. W Paryżu z kolei od lat obowiązuje coraz bardziej rygorystyczna strefa niskiej emisji. 

PILNE: Chaos wokół przyszłości benzyny i Diesla. Przepisy są niejasne, nawet UE nie wie co robić

Władze lokalne po raz pierwszy nałożyły ograniczenia na pojazdu użytkowe z autobusami i ciężarówkami z silnikami typu Diesel wyprodukowanymi przed 2001 rokiem we wrześniu 2015 r. Rok później przepisy rozszerzyły się na auta wyprodukowane przed 1997 rokiem i motocykle starsze niż 2000 r. 

Paryż zaostrzył normy po raz kolejny 1 czerwca 2021 roku, kiedy motocykle i skutery zarejestrowane przed 2004 rokiem nie otrzymały dostępu do centrum miasta w święta i dni powszednie od 8:00 do 20:00. 

 

Nowe przepisy od 2023 roku

Po zaledwie roku stosowania, 1 lipca 2022 roku Paryż miał przyjąć kolejne, bardziej rygorystyczne przepisy w walce z silnikami benzynowymi i tys Diesel. Od tego terminu motocykle i skutery wyprodukowane przed 1 stycznia 2007 r. miały być objęte zakazem. Na szczęście dla posiadaczy, miasto musi odłożyć ten środek – przynajmniej o 6 miesięcy. 

Opóźnienie oznacza, że przepisy wejdą w życie najszybciej w 2023 roku, ale Miasto Światła położy w tym czasie podwaliny pod przyszłe represje dla silników benzynowych i typu Diesel. Podobnie jak w przypadku ogólnokrajowego programu kamer we Francji, Paryż zainstaluje kamery przeznaczone do regulacji francuskich dróg. Kamery miejskie sprawdzą jednak winiety przejeżdżających przez stolicę motocykli i skuterów. Obecne kamery rejestrują winiety samochodowe, ale nowe kamery automatycznie identyfikują winiety niezgodne i właścicieli/operatorów grzywny 135 euro.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News