PILNE: Europa nie będzie już polegać na rosyjskiej ropie naftowej. Ceny paliw zmienią się drastycznie!

PILNE: Europa nie będzie już polegać na rosyjskiej ropie naftowej. Ceny paliw zmienią się drastycznie!

paliwo-ceny-ropy-naftowej

Podaj dalej

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w środę podjęła historyczną decyzję. Zmiana strategii może wynikać z faktu poczucia wyjątkowej szansy. Decyzja może odciągnąć Europę od rosyjskiej ropy i sprawić, że kraje będą kupować ropę OPEC. To oznacza, że paliwo będzie narażone na kolejne zmiany cen. 

Europa nie będzie uzależniona od Rosji?

paliwo benzyna diesel
fot. freepik.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie „powiedziały Arabii Saudyjskiej i Kuwejtowi, aby wykorzystać wolne moce produkcyjne.” To oznaczałoby, że paliwo do Europy przestałoby spływać z Rosji, a Unia nie musiałaby polegać na Putinie. Takie jest zdanie Andy’ego Lipowa, prezesa firmy konsultingowej Lipow Associates. 

Jak podaje CNN, to zwrot o 180 stopni. Lipow dodał, że przywódcy OPEC prawdopodobnie pamiętają, co wydarzyło się w 2008 roku. Wtedy cena ropy wzrosła powyżej 145 dolarów za baryłkę, tylko po to, by kilka miesięcy później załamać się. Było to wynikiem kryzysu finansowego, ale paliwo nigdy nie kosztowało u nas w granicach 8 zł/litr. 

Gwałtowny spadek cen ropy poprawia perspektywy na tańsze paliwo przy dystrybutorach. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni ropa naftowa potaniała do 109 dolarów – o 12%. Co prawda na obniżenie cen na stacjach benzynowych będziemy jeszcze musieli poczekać, ale pojawia się światełko w tunelu. 

paliwo-ceny-ropy-naftowej
fot. freepik

Paliwo może być tańsze

OPEC zwiększy produkcję, o czym pisaliśmy wcześniej, co oznacza, że prawdopodobnie będzie w stanie spełnić wymagania Europy. A przynajmniej jego część. Kraje takie jak Iran, czy ZEA, mogą produkować dużo więcej ropy. 

Przed nałożeniem sankcji na Iran produkował około 4 milionów baryłek dziennie. Podobnie sytuacja wyglądała w Wenezueli. Jeśli uda się znaleźć producenta, który wytworzy i zaimportuje odpowiednią ilość ropy, będziemy uratowani. 

PILNE: Jest przełom ws. cen paliw! OPEC podjął historyczną decyzję – wracamy do normalności

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News