PILNE: Dziś kluczowe spotkanie państw OPEC+. Poznamy ceny paliw na najbliższe miesiące, są pierwsze przecieki!

PILNE: Dziś kluczowe spotkanie państw OPEC+. Poznamy ceny paliw na najbliższe miesiące, są pierwsze przecieki!

ceny paliw paliwo diesel benzyna ropa naftowa brent (2)

Podaj dalej

Dziś 4 stycznia dojdzie do bardzo ważnego spotkania państw OPEC+. Z pierwszych przecieków płynących z Londynu i Moskwy dowiadujemy się, że państwa najprawdopodobniej będą trzymać się istniejącej polityki. Co to oznacza dla cen na stacjach benzynowych? Ile zapłacimy za paliwo w nadchodzących tygodniach?

Paliwo podrożeje, czy zostajemy na tym samym poziomie?

paliwo-rzad-prawo-konkurencji

OPEC i jego sojusznicy najprawdopodobniej będą trzymać się swojej dotychczasowej polityki umiarkowanych miesięcznych wzrostów wydobycia ropy naftowej – informuje agencja Reuters. Wszystko przez obawy dotyczące popytu wywołane przez wariant Omicron. Jeśli liczba zakażeń zacznie spadać, będziemy mogli spodziewać się zmniejszenia cen ropy naftowej. 

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników (OPEC+) ma zadecydować dzisiaj, czy kontynuować podwyżkę wydobycia o 400 000 baryłek dziennie w lutym. 

– W tej chwili nie słyszałem o żadnych ruchach, aby zmienić kurs – powiedział informator bliski OPEC+. Rosyjskie źródło i dwie inne osoby również poinformowały, że nie powinniśmy spodziewać się dziś żadnych ważnych zmian w umowie. 

Dziś kluczowe spotkanie OPEC+?

Na ostatnim spotkaniu 2 grudnia OPEC+ trzymał się planu podwyżki o 400 000 baryłek dziennie w styczniu, pomimo obaw, że uwolnienie USA z rezerw ropy naftowej i omikron doprowadzą do spadku cen ropy. 

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek

Cena ropy spadła 26 listopada o ponad 10%, osiągając 72 dolary za baryłkę. Wtedy pojawiły się pierwsze doniesienia o nowym wariancie, a od tego czasu cena wzrosła do prawie 80 dolarów. Źródła OPEC+ potwierdziły, że grudniowa decyzja o zwiększeniu podaży była słuszna. 

– To świetny wynik – skomentował zwyżkę na rynku od ostatniego spotkania. Rosyjski wicepremier Alexander Novak powiedział w zeszłą środę, że OPEC+ oparł się wezwaniom Waszyngtonu do dalszego zwiększenia produkcji, ponieważ chce zapewnić rynkowy jasne wytyczne i nie odstępować od polityki. Paliwo będzie zatem w najbliższych tygodniach utrzymywać się na stałym poziomie.

Zatrzymali ruch pod najdłuższym tunelem w Polsce. Chcieli zrobić… sesję fotograficzną swojego VW Golfa [WIDEO]

Ważne zmiany kadrowe 

USA wielokrotnie naciskały na OPEC+ aby przyspieszyć podwyżki produkcji, gdy paliwo podrożało w USA. W obliczu oporu Waszyngton zapowiedział w listopadzie, że również inni konsumenci uwolnią swoje rezerwy. 

benzyna diesel paliwo

Novak powiedział, że ewentualna publikacja strategicznych zapasów będzie miała ograniczony krótkoterminowy wpływ na rynek. Ministrowie OPEC mają również przedyskutować, kto zostanie nowym sekretarzem generalnym grupy w miejsce Mohammada Barkindo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News