PILNE: Paliwo po 7 zł/litr to kwestia dni. W takiej cenie polskie stacje skupują dziś litr benzyny i Diesla

PILNE: Paliwo po 7 zł/litr to kwestia dni. W takiej cenie polskie stacje skupują dziś litr benzyny i Diesla

paliwo-po-7zl-to-juz-pewne

Podaj dalej

Drogie paliwo na stacjach benzynowych nie jest dla nas niczym nowym, a większość kierowców zdążyła się już „oswoić” z cenami powyżej 6 zł/litr. Choć Polska ma wciąż jedne z najniższych cen w całej Europie Zachodniej, wkrótce może się to bardzo radykalnie zmienić. 

Paliwo będzie zaraz kosztować 7 zł/litr

paliwo-kobieta-obnizka-cen-paliw
fot. freepik

Ze względu na sytuację geopolityczną i trwającą w Ukrainie wojnę z Rosją, paliwo na stacjach drożeje. Do tego mamy jeszcze szalejącą inflację i próby uniezależnienia się od dostaw z Kremla. Wszystko to odbija się na cenach paliw. Niepokojące jest jednak to, ile dziś stacje benzynowe płacą za litr benzyny. 

Jak podaje użytkownik Twittera, 4 marca stacje benzynowe musiały zapłacić za paliwo w hurcie po 6,80 zł/litr. To oznacza, że stacje płacą za paliwo więcej, niż za ile je sprzedają. To może doprowadzić tylko do jednego – dalszych wzrostów cen. 

Użytkownik Twittera napisał: – Obawiam się że wzrost cen paliw to dopiero początek. W hurcie paliwo dużo droższe niż na stacji. Dzisiaj dostawa po 6,8 i bardzo ograniczone ilości. Inflacja dopiero nadchodzi.

A będzie jeszcze gorzej

diesel benzyna paliwo cena ceny
fot. pixabay

Do tego musimy pamiętać, że obniżony VAT na paliwo do 8% będzie obowiązywał tylko do końca lipca. To z kolei oznacza, że od sierpnia benzyna i Diesel podrożeją o kolejne 15%. Wydaje się więc, że tylko kwestią czasu jest pojawienie się „magicznej” siódemki z przodu. 

Nie popadajmy jednak w przesadny pesymizm. Włochy wprowadzają już kolejne „ułatwienia” dla kierowców, uwalniając strategiczne rezerwy paliwa. Większe ilości benzyny i Diesla powinny dać nieco powietrza rynkowi, przez co ceny powinny – choć odrobinę – spaść. 

W chwili obecnej paliwo w Polsce kosztuje w okolicach 6,50 zł/litr, jednak cena ta waha się mocno w zależności od lokalizacji i stacji benzynowej, na jaką zdecydujemy się zajechać. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News