PILNE: Diesel za 9 zł, benzyna za 10,70 zł/litr. Nowy Rok wita kierowców kolejnym szokiem na stacjach

PILNE: Diesel za 9 zł, benzyna za 10,70 zł/litr. Nowy Rok wita kierowców kolejnym szokiem na stacjach

diesel paliwo LPG tankowanie

Podaj dalej

Kierowcy tankujący benzynę i Diesel wraz z nadejściem Nowego Roku przeżyli kolejny szok. Paliwo jeszcze nigdy nie było tak drogie, a dziś zerkamy na najdroższe miejsce do tankowania w Europie. Do niedawna były to jeszcze Włochy, ale od stycznia 2022 roku uległo to zmianie. 

Diesel i benzyna – te ceny są szokujące

diesel benzyna lpg ceny paliw akcyza
fot. pixabay

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia tankowanie w Szwecji stało się znacznie droższe. Diesel wzrósł o kolejne 50 groszy na litrze, a benzyna o 15. Po podwyżkach litr oleju napędowego kosztuje tam już… okrągłe 9 złotych. 

Krótko po tym, jak zamilkły noworoczne petardy, w Szwecji doszło do jednej z największych podwyżek cen paliwa w historii. Diesel podrożał o 0,50 zł/litrze, natomiast benzyna o 0,15 zł/litr. Oznacza to, że po podwyżce Diesel kosztuje 9 zł, natomiast benzyna o złotówkę mniej. 

Nie wszystkie stacje benzynowe zdążyły podpisać umowę wraz z nadejściem Nowego Roku. Część kierowców zdążyła jeszcze zatankować paliwo po starych cenach z 2021 roku. 

Wyższy podatek i biopaliwo

diesel benzyna ceny paliw
fot. pixabay

Powodem tak drastycznego wzrostu cen jest zwiększenie domieszki drogich biopaliw. Ponadto, podniesiony został podatek z 6 do 7,8%. Wrósł również obowiązek redukcji benzyny, która od nowego roku mieszana jest z większą domieszką biopaliw. 

Już w ubiegłym roku wzrost cen paliw był dramatyczny. Minął nieco ponad rok, odkąd benzyna kosztowała w Szwecji mniej niż 6,50 zł, a Diesel 7 zł. Oznacza to, że wzrost cen wyniósł tam ponad 40% od najniższego poziomu. 

Kierowcy, którzy zdecydują się na zatankowanie HVO100 ucierpią jeszcze bardziej. To paliwo dostało dodatkową podwyżkę o 2 zł i kosztuje teraz… 10,71 zł. 100-oktanowe paliwo nie jest koniecznością, ale przy obecnych w zwykłej benzynie biopaliwach dla kierowców starszych samochodów może okazać się koniecznością. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News