PILNE: Już wkrótce cena za Diesel spadnie poniżej 6 zł/litr. "Tańszy od benzyny" - wracamy do normalności

PILNE: Już wkrótce cena za Diesel spadnie poniżej 6 zł/litr. "Tańszy od benzyny" - wracamy do normalności

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Kierowcy tankujący olej napędowy od miesięcy płacą za litr więcej niż ci tankujący benzynę. To sytuacja bez precedensu, bowiem wszyscy pamiętamy czasy, gdy to właśnie diesel był zdecydowanie tańszy od benzyny. A już wkrótce kierowcy korzystający z silników wysokoprężnych będą mogli nieco odetchnąć. Ceny spadają i to mocno. Zobaczmy, co dzieje się na rynku paliw. 

Diesel tańszy od benzyny

benzyna diesel paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – lucigerma

Ceny za Diesel w wielu miejscach znacząco spadły w ostatnich dniach. Choć wojna w Ukrainie wciąż trwa, a to przecież głównie ona jest „winna” wyższych cen paliw na stacjach. Biorąc jednak pod uwagę, że konflikt wciąż trwa, powrót do „normalności” może być dość zaskakujący. Oto, dlaczego tak się dzieje. 

Przyczyny takiego stanu rzeczy wyjaśniają niektórzy eksperci, z którymi skontaktował się Reuters. Mówią oni zarówno o spadku zużycia oleju napędowego do ogrzewania, jak i zmniejszeniu popytu na inne dobra. Oznacza to, że łagodniejsza niż oczekiwano zima jest dobrą wiadomością dla kierowców. Z kolei zmniejszenie popytu na różne dobra pociąga za sobą mniejsze zużycie oleju napędowego w samochodach ciężarowych. A także w transporcie ogólnie. 

Do tego wszystkiego należy dodać, że Europa uzupełniła swoje zapasy ropy naftowej w związku z wprowadzeniem embarga na rosyjskie produkty naftowe. Nowe przepisy weszły w życie 5 lutego, co uspokoiło rynki. 

diesel, benzyna, LPG taniej od 1 stycznia
fot. freepik.com – irenemiller

Paliwo w najbliższych dniach powinno być tańsze

Dodatkowo, skoro Rosja nie mogła eksportować paliwa do Unii Europejskiej, musiała „wyprzedzać” swoją ropę innym krajom, na czele z Chinami i Indiami. Te następnie stały się dostawcami dla Europy po niższych cenach, biorąc pod uwagę niższy koszt surowca. Mówimy jednak o perspektywie krótkoterminowej. Analitycy są bardziej ostrożni jeśli chodzi o średnio- i długoterminową prognozę. 

Jeśli zaś chodzi o ceny, jakie kierowcy płacą za Diesel. Dziś po raz pierwszy od wielu tygodni olej napędowy stał się tańszy od benzyny we Włoszech. Komunikaty Ministerstwa są jasne, a olej napędowy kosztuje o średnio 0,10/0,20 centów mniej niż benzyna. Jeśli ten trend się utrzyma, również kierowcy w Polsce będą mogli liczyć na tańsze tankowanie. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News