PILNE: Diesel i Pb 95 o prawie 1 zł/l taniej w określonych godzinach! Kierowcy ustawiają się po tanie paliwo kolejkami

PILNE: Diesel i Pb 95 o prawie 1 zł/l taniej w określonych godzinach! Kierowcy ustawiają się po tanie paliwo kolejkami

diesel-zakaz-zwrot-akcji

Podaj dalej

Tankowanie w tych czasach jest wyjątkowo bolesnym tematem, a za Diesel i benzynę musimy płacić historycznie wysokie kwoty. Jak wskazuje stowarzyszenie ADAC, paliwo możemy zatankować dużo taniej w określonych godzinach. 

Benzyna i Diesel taniej o tych godzinach

paliwo ropa naftowa benzyna diesel
fot. freepik.com – lunopark

Ceny benzyny czy paliwa typu Diesel są wciąż bardzo wysokie. Jakie możliwości oszczędzania mają kierowcy? Oczywiście, pomocne może być zdjęcie nogi z gazu lub ograniczenie korzystania z samochodu. Ale ważne jest także dobranie odpowiedniego czasu na wizytę na stacji benzynowej. 

Wybierając odpowiedni czas, kierowcy mogą zaoszczędzić znacznie więcej pieniędzy, niż jeszcze rok temu. Dotyczy to zwłaszcza kierowców z silnikami typu Diesel. Jak wynika z aktualnej oceny niemieckiej organizacji ADAC, kierowcy tankujący olej napędowy mogą zaoszczędzić ponad 16 centów (0,80 zł) na litrze, decydując się na tankowanie w najtańszej porze dnia. Jeśli chodzi o benzynę, potencjał oszczędności to 0,50 zł. 

Podobnie jak w poprzednim roku, ADAC odnotowało siedem regularnych szczytów cenowych w ciągu dnia. Odnotowywany od lat trend w kierunku coraz większej liczby ruchów w ciągu dnia został w ten sposób przełamany. Celem badania było wyznaczenie średniej dobowej krzywej ceny benzyny i oleju napędowego za miesiąc maj oraz dla całego niemieckiego rynku paliw. 

ceny paliwa diesel benzyna
fot. freepik.com

Kiedy zatankować paliwo najtaniej?

Tak jak poprzednio – najdroższe paliwo jest rano. Szczyt cen paliw w ciągu dnia osiągany jest po godzinie 7 rano. Między 5:00 a 10:00 wahają się dość mocno i prawie zawsze są powyżej poziomu z pozostałej części dnia. Od południa średnie ceny spadają regularnie do około godziny 22:00. 

Kierowcy mogą korzystać z najniższych cen dnia w godzinach od 20:00 do 22:00. Stosunkowo tani jest też okres między 18:00 a 19:00. W nocy nie ma prawie żadnych zmian cen i występują one wtedy jako średnia z całego dnia. 

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.com – lunopark

Według ADAC, uderzające jest, jak drogie jest tankowanie dla kierowców rano. Cena paliwa typu Diesel rano jest o 12 centów wyższa od średniej dziennej. W godzinach szczytu benzyna kosztuje ponad 6 centów więcej, niż średnia dzienna. Kolejne falowe ruchy cen obu rodzajów paliw przebiegają w dużej mierze równolegle. 

W ubiegłym roku rozpiętość między najdroższym a najtańszym czasem tankowania była znacznie mniejsza. Wtedy klienci mogli zaoszczędzić ok. 7 centów za benzynę i 6,5 centa za Diesel. Według ADAC różnica określona w maju 2022 r. jest znacznie większą zachętą do udania się na stację benzynową w najtańszej możliwej godzinie. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News