PILNE: Diesel nie wjedzie do większości polskich miast! Nowe przepisy dotkną miliony kierowców

PILNE: Diesel nie wjedzie do większości polskich miast! Nowe przepisy dotkną miliony kierowców

pakiet sankcje rosja

Podaj dalej

Choć podobne przepisy wprowadziło już wiele europejskich miast, w Polsce posiadacze silników typu Diesel mogli cieszyć się jeszcze niczym nieskrępowaną wolnością. Nawet starszymi samochodami mogli bez problemu wjeżdżać w każde miejsce, nawet do ścisłego centrum. To jednak ma się wkrótce zmienić. 

Diesel nie wjedzie do większości polskich miast

diesel adblue
fot. pixabay

Co prawda czyste strefy transportu były testowane w naszym kraju – np. w Krakowie. Przepisy były jednak niejasne, a nawet jeśli, to nie były praktycznie w ogóle egzekwowane. Na Kazimierz można było wjechać samochodem z silnikiem typu Diesel, a przejeżdżająca straż miejska nie bardzo wiedziała co zrobić. 

To wszystko ma się jednak wkrótce zmienić. Jak zapowiedział Urząd Miasta w Warszawie, planowane jest wprowadzenie nowych przepisów. Jako pierwsza wprowadzi je stolica. Na czym mają dokładnie polegać? 

Strefa Czystego Transportu ma być wytyczona początkowo w dzielnicy Śródmieście, jednak niewykluczone, że z biegiem czasu będzie się ona rozszerzać. Obejmie wszystkie samochody z silnikiem typu Diesel wyprodukowane przed 2006 rokiem. Mówimy więc o pojazdach, które muszą spełniać normę… Euro 3. 

Normy emisji spalin kluczowe

za-duze-spalanie-benzyna-diesel
fot. freepik

W zachodnich krajach Europy wprowadza się już zakazy dla samochodów z Euro 5, ale dobre i to. Od czegoś trzeba zacząć. Te samochody w Warszawie odpowiadają za 37% emisji tlenków azotu (NOx) i 52% pyłów (PM). O tym, jak bardzo są trujące niech świadczy fakt, że „tylko” 17% pojazdów poruszających się po Warszawie ma datę produkcji z 2006 roku lub starszą. 

Nie możemy się łudzić, że tylko Warszawa wprowadzi takie przepisy. O podobnych myśli już m. in. wspomniany wyżej Kraków. Wycofanie z ruchu najstarszych samochodów pozwoli niemal natychmiastowo poprawić jakość powietrza. Gdy w końcu któreś z miast zdecyduje się na taki krok, możemy spodziewać się lawiny kolejnych, dołączających do nowych przepisów ośrodków.

Dla kierowców najgorsza informacja jest taka, że miasta będą z roku na rok coraz bardziej zaostrzać przepisy dotyczące wjazdu do centrum silników typu Diesel. Jeśli więc masz starszy samochód, możesz spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości nie będziesz mógł wjechać do centrum. Co wtedy? Urzędnicy z Krakowa otwarcie mówią o darmowych biletach na komunikację miejską, czy wypożyczaniu elektrycznych rowerów. Takie rozwiązanie miałoby nawet sens, prawda?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News