PILNE: Diesel i benzyna - w ciągu nocy ceny wzrosły ponad dwukrotnie! Kierowcy są w dużym szoku

PILNE: Diesel i benzyna - w ciągu nocy ceny wzrosły ponad dwukrotnie! Kierowcy są w dużym szoku

diesel-wlew-paliwa-skoda-2

Podaj dalej

Kierowcy posiadający samochody z silnikami benzynowymi lub typu Diesel muszą liczyć się z kolejnym szokiem cenowym. Ten istotny płyn tylko w ciągu minionej nocy podrożał dwukrotnie! Bez niego nasz samochód zostanie unieruchomiony. 

Diesel i benzyna – kolejne wzrosty cen

jazda na rezerwie diesel i LPG 3
Skoda

Ogromny wzrost cen wydaje się nie mieć końca. Po paliwie, przyszedł czas na mocznik. To z pewnością będzie ogromna niedogodność dla zwykłych kierowców, ale jeszcze bardziej problematyczne będzie to dla przewoźników. Wzrost kosztów płynu AdBlue przełoży się na wzrost cen praktycznie wszystkich towarów – w tym paliwa… Niekończące się koło. 

Wysokie ceny obciążają nie tylko prywatnych kierowców, ale także przewoźników. Ci do swoich cen muszą wliczać ceny paliw i akcyzy – to duży problem. Drogi Diesel to drogie pieczywo, artykuły chemiczne, lekarstwa… Według ekspertów, nawet 1/3 populacji może stanąć w obliczu poważnych problemów ekonomicznych. 

Ale nie tylko drogi Diesel jest problemem. Według niemieckiej firmy Argus Media, płyn AdBlue zawierający mocznik stał się niesamowicie drogi. Przez 12 lat był sprzedawany praktycznie za tę samą kwotę, ale jesienią ubiegłego roku można było zaobserwować pierwszy wzrost cen – razem z wzrostem cen gazu ziemnego. Ponadto, w tym samym czasie niesamowicie wzrósł popyt na Adblue z Azji. Co gorsza, ludzie wpadli w panikę i zaczęli wykupować go na zapas. 

Paliwo musi być tańsze

diesel ropa paliwo saudi aramco
fot. pixabay

Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie ceny gazu poszybowały do góry. Podwyżki wyniosły praktycznie 200%, a w ślad za tym podrożał także AdBlue. Jego cena 14 marca wyniosła 76 euro za 100 litrów, zamiast dotychczasowych 37 euro. 

Tylko w przypadku AdBlue mówimy więc o podwójnej podwyżek ceny. Na jedną ciężarówkę będą to ogromne podwyżki. To koszty, na które sami przewoźnicy nie mogą już sobie pozwolić, więc wkrótce za bochenek chleba będziemy musieli zapłacić jeszcze więcej. 

Mobilność jednostek wpływa na funkcjonowanie całego społeczeństwa, ale chodzi także o przyszłość samych przewoźników. Trzeba więc zrobić wszystko, aby benzyna i Diesel na stacjach benzynowych były możliwie najtańsze. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News