PILNE: Diesel i benzyna muszą być w Polsce dużo czystsze! Za nowe przepisy zapłacisz nawet 2000 zł 

PILNE: Diesel i benzyna muszą być w Polsce dużo czystsze! Za nowe przepisy zapłacisz nawet 2000 zł 

Wydech

Podaj dalej

Benzyna i Diesel to wciąż dwa najbardziej popularne w Polsce paliwa. I na ten moment nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Elektryki to rozwiązanie odległe, więc dobrze by było, aby obecne silniki spalinowe były jak najczystsze. Okazuje się, że nowych przepisów chce nie tylko Unia Europejska, ale również my sami. 

Zapłacimy za czystą benzynę i Diesel

W najnowszych badaniach przeprowadzonych przez YouGov i Transport&Environment (znajdziecie je tutaj) dowiadujemy się, że nie tylko większość Europejczyków, ale także Polaków, chce aby ich silniki benzynowe czy typu Diesel były jak najczystsze. Aby producenci stworzyli jednostki tak czyste, jak to tylko możliwe z technologicznego punktu widzenia. 

Już wkrótce zacznie obowiązywać najnowsza norma Euro 7. Okazuje się, że koszt „zmodyfikowania” jednego samochodu, aby spełniał najbardziej rygorystyczne normy, to „zaledwie” 200 – 500 euro. Czyli około 2000 zł. 

Z ankiety wynika, że Polacy będą skłonni zapłacić więcej, aby ich benzyniak lub Diesel był jak najbardziej czysty. To dość ciekawe, patrząc na to, jakie samochody jeżdżą po naszych drogach. Niestety, ale wciąż widzimy wiele starych, zmęczonych i nadających się tylko na złom aut. Których wartość nie przekracza 2000 zł! 

volkswagen-gtd-diesel-unia-europejska-przepisy

Wyprzedzamy Niemców i Francuzów

A tu okazuje się, że będziemy w stanie dopłacić dwa tysiące, aby tylko nasze samochody były czyste. I wyprzedzamy w tej statystyce Niemców, Francuzów, czy Czechów. Oczywiście, to świetnie, jeśli faktycznie tak jest. 

Ale przysłuchując się rozmowom Polaków w autobusie, knajpie czy kolejce w mięsnym, można raczej odnieść wrażenie, że „te normy to tylko wymyślają, po co to komu?” A w ogóle to mój Dieselek w Passacie B5 to jest najczystszy na świecie. Kiedyś to była motoryzacja! 

Wszyscy świetnie znamy te hasełka, ale prawda jest taka, że stara benzyna lub Diesel to truciciel. Oczywiście – nie jedyny i nawet pewnie nie najbardziej trujący. Ale jeśli chcemy rzeczywiście coś zmienić i zadbać o swoją planetę, powinniśmy zacząć od siebie. Dlatego cieszą takie wyniki ankiet, fajnie, jak by miały jeszcze przełożenie na to, co dzieje się faktycznie na naszych drogach. 

zdjęcie wyróżniające: pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News