PILNE: Diesel i benzyna jednak zakazane! Rząd zmienił decyzję w ostatniej chwili

PILNE: Diesel i benzyna jednak zakazane! Rząd zmienił decyzję w ostatniej chwili

diesel-stop-zakaz-2025

Podaj dalej

Większość europejskich krajów podjęła już decyzję o zakazie sprzedaży silników benzynowych i typu Diesel. Jednym z tych, które opierały się Unii Europejskiej, były Włochy. Miłośnicy pizzy argumentowali, że jest jeszcze za wcześnie, że nie ma gotowej infrastruktury… W ostatniej chwili rządzący zmienili jednak decyzję. Benzyna i Diesel będą zakazane… 

Oficjalnie: Diesel i benzyna z zakazem

diesel stop emisja

Włochy podjęły decyzję o wstrzymaniu sprzedaży silników spalinowych w 2035 roku. Stopniowe wycofywanie furgonetek i lekkich pojazdów transportowych zacznie się w 2040 roku. Rząd dąży do neutralności technologicznej w zakresie wodoru i biopaliw. Tym samym Włochy dostosowują się do przepisów proponowanych przez Komisję Europejską. 

Zakaz sprzedaży silników benzynowych i typu Diesel wejdzie w życie od 2035 roku. Na piątkowym spotkaniu minister transformacji ekologicznej, Roberto Cingolani, wspólnie z innymi członkami rządu, określili termin wymiany pojazdów silnikowych z wewnętrznym spalaniem. Zgodnie z innymi krajami rozwiniętymi zdecydowali, że ma nastąpić to do 2035 roku – dla samochodów osobowych. Dla furgonetek i lekkich pojazdów dostawczych zakaz zacznie obowiązywać od 2040 roku. 

Dalej czytamy, że w procesie „konieczne jest wdrożenie wszystkich funkcjonalnych rozwiązań dekarbonizacji transportu w logice neutralności technologicznej. Tym samym wzmocnimy nie tylko pojazdy elektryczne, ale także potencjał wodoru, a także uznając – dla transformacji – zasadcznią rolę biopaliw. Włochy budują tutaj najnowocześniejszy krajowy łańcuch dostaw. 

diesel

Elektryki nie są takie kolorowe

Jeśli chodzi o producentów niszowych, „konkretne środki mogłyby zostać ocenione wspólnie z Komisją Europejską w ramach przepisów wspólnotowych. Takie konkluzje płyną z komunikatu prasowego, odnosząc się do firm z Motor Valley. W związku z tym, wczoraj na konferencji na targach Dubai Expo, prezydent regionu Emilia-Romania, Stefano Bonaccini, podkreślił znaczenie dla Motor Valley „wygrania elektrycznego wyzwania”. 

Rano, przemawiając na zgromadzeniu CNA, minister Giorgetti ostrzegł przed myśleniem, że ekologiczna transformacja to „róże i kwiaty”. Dodał, że dążenie do elektryfikacji „z pewnością ma konsekwencje, już oszacowane i sprecyzowane: ponad połowa siły roboczej obecnie pracującej w motoryzacyjnym łańcuchu dostaw, w silnik spalinowych, nie będzie już pracować w tym sektorze”. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News