PILNE: Diesel będzie jeszcze dużo droższy od benzyny. Eksperci wskazują prognozę i jeden powód

PILNE: Diesel będzie jeszcze dużo droższy od benzyny. Eksperci wskazują prognozę i jeden powód

diesel-stacja-benzynowa

Podaj dalej

Szał cenowy na stacjach benzynowych trwa i niestety nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała się uspokoić. Co gorsza – Diesel będzie jeszcze dużo droższy od benzyny. Olej napędowy już dziś „wyprzedził” benzynę bezołowiową – dlaczego tak się dzieje?

Diesel już droższy niż benzyna

ropa naftowa embargo rosja wojna ceny cena diesel
fot. pixabay

Właściciele silników typu Diesel muszą pogodzić się z dużo wyższymi cenami niż benzyna. Dlaczego? Wiąże się to również z tym, co dzieje się w Ukrainie. 

Jeśli nie przespałeś ostatniego tygodnia, na pewno wiesz już, że ceny paliw poszybowały do góry. Litr benzyny czy oleju napędowego za 7 zł/litr to już tylko kwestia czasu. Ceny w ciągu tygodnia zmieniły się o kilkadziesiąt procent, a winę za to ponosi kombinacja dwóch czynników – szybko rosnącej ceny ropy i podobnie szybko słabnącej złotówki. 

Za tymi dwoma stoi wojna w Ukrainie. Oba powyższe czynniki to reakcja na zawirowania na świecie. Do tej pory jednak nikt nie zdecydował się na zakaz handlu rosyjską ropą lub paliwem. Ze względu na atmosferę panującą na świecie, niewiele firm decyduje się teraz na taki zakup. 

diesel tankowanie paliwo
fot. freepik

Wydajność silnika wysokoprężnego zagrożona

OPEC nie zamierza zwiększać wydobycia ropy, a ceny benzyny i paliwa typu Diesel cały czas szybują do góry. Sytuacja ta ma miejsce w całej Europie, choć może się wahać ze względu na różną sytuację na rynku walut. Prawie wszędzie ceny są jednak rekordowo wysokie. Wskazuje na to niemiecki klub samochodowy ADAC, gdzie ceny benzyny i paliwa typu Diesel sięgają poziomu 2 euro za litr. 

PILNE: To alternatywne paliwo do Diesla kosztuje tylko 4 zł/litr! Polacy zaczynają z niego korzystać

Czytamy również, że Diesel jest droższy niż benzyna, co ma opłakane skutki dla wydajności samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Skąd więc tak duża różnica między olejem napędowym a benzyną bezołowiową?

Znaczna część oleju napędowego jest produkowana bezpośrednio w Rosji, relatywnie więcej, niż benzyny. Hans Wenck, szef Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Zagranicznego i Minerałów i paliw cytuje niemieckie dane. Z 34,7 mln ton oleju napędowego sprowadzonego do Niemiec rok temu, prawie 10 ton pochodziło z Rosji. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News